Sydänpotilas uhattiin jättää lääkkeettä
Helsinkiläinen Raisa Lehtomäki on kamppaillut erittäin vaikeasta sydänviasta kärsivän poikansa puolesta pian 18 vuotta. Luulisi, että sinä aikana asiat olisivat menneet parempaan suuntaan, mutta edelleen leijonaemoa tarvitaan.
Tällä kertaa Arvo-pojalta aiottiin ottaa pois elintärkeä lääkitys.
– Arvoon aiottiin kokeilla amerikkalaista lääkityskäytäntöä, jossa vuodesta 2004 käytössä ollut ja toimiva Klexane olisi korvattu aspiriinilla. Tiedän henkilöitä, joilta Klexane on vaihdettu aspiriiniin. Veritulppa on uusiutunut ja Klexaneen on ollut pakko palata. Luulen Klexanesta luopumistrendin johtuvan rahasta, vaikka muuta väitetään, toteaa Raisa Lehtomäki.
Julkisuus vauhditti
Koska kyse on pojan hengestä ja terveydestä, päätti Lehtomäki tehdä sen, mitä pystyy. Hän hälytti muutamia tuttavia mukaan ja muodosti videokuvaukseen varautuneen ryhmän, joka olisi lähtenyt hänen kanssaan selvittämään asiaa Lastenklinikan sydänasemalle. Kun tieto tästä tavoitti lääkärin, uusittiin resepti pikavauhtia.
– Uskon, että vasta tieto asian julkistamisesta ja viemisestä mediaan käänsi lääkärin pään. Kun kerroin kuvausryhmästä, muuttui ääni kellossa, pohtii Lehtomäki.
"Uskon, että some-kampanjoinnista, joka tekee epäkohdat näkyviksi, hyötyvät muutkin."
Arvon perheelle tämä on tietenkin hyvä lopputulos.
– Surulliseksi vetää, kun niin sosiaalitoimessa kuin terveydenhuollossa pelataan liian usein sillä pokkaoletuksella, ettei asiakkailla ole voimia lähteä tappelemaan oikeuksistaan, sanoo omaishoitajaäiti.
– Uskon, että some-kampanjoinnista, joka tekee epäkohdat näkyviksi, hyötyvät muutkin. Tällainen toiminta nostaa yhteishenkeä ja taisteluvoimaa muidenkin kuin meidän lasten omaishoitajien keskuudessa. On paljon ihmisiä, jotka eivät halua tai pysty ajamaan asioitaan ja haastamaan terveydenhuoltojärjestelmäämme, toteaa Raisa Lehtomäki.
Riemu ratkesi reseptistä
Arvo itse hämmästyi viiden painajaismaisen päivän jälkeen.
– En olisi uskonut vielä muutama vuosi sitten, että suorastaan riemuun ratkeaa piikkireseptistä!
Reseptin jatkaminen mahdollistaa arjen sujumisen ilman jatkuvaa pelkoa veritulpista, joita sydänvika aiheuttaa. Yleisin veritulpan ehkäisijä on suun kautta otettava Marevan tai aspiriini. Maksaongelmien vuoksi ne eivät Arvo Lehtomäelle sovi.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Tiedonantajan, SKP:n, DSL:n ja Kommunistinuorten joulumyyjäiset 13. joulukuuta 2023 klo 12-18 Malmin toimistolla (Viljatie 4 B 3. kerros, Helsinki).
Tiedonantaja-festivaali kokoaa Vantaan Myyränkoloon 18.-19.11. tutkijoita, poliitikkoja, artisteja ja kansalaisaktivisteja etsimään vaihtoehtoisia ulospääsyjä sodista, Euroopan kriisistä, median yksipuolisuudesta ja politiikan vaihtoehdottomuudesta. Ohjelmassa on muun muassa keskusteluja, alustuksia, työpajoja ja tietysti kulttuuria ja musiikkia!
Tiedonantajan syksyn uudet julkaisut Kun Pakila oli punainen, Oi niitä aikoja! ja Nainen, elämä vapaus! nousevat Kulttilavalle perjantaina 27. lokakuuta. Myös Tiedonantaja-lehteä on jaossa Kultin osastolla.
- 1 / 320
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Eroakirkosta-palvelu avattiin 21.11.2003 ja sen kautta on kahden vuosikymmenen aikana eronnut yli 850 000 valtionkirkkojen jäsentä. Tampereella, joka on myös palvelun kotikaupunki, järjestetään perjantaina juhlaseminaari palvelun eri vaiheista sekä kirkosta eroamisen historiasta ja tulevaisuudesta.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb vastaa HS:n vaalikoneessa olevansa täysin samaa mieltä, kun kysytään, tuleeko sallia ydinaseiden kuljetukset Suomen kautta. Hän on kannattanut myös Naton joukkojen sijoittamista pysyvästi Suomeen ja korostanut Yhdysvaltojen kanssa tehtävää ns. puolustussopimusta ”äärettömän tärkeänä”.
Suomen ja Israelin edustajat allekirjoittivat äsken hankintasopimuksen israelilaisesta David’s Sling -ilmatorjuntajärjestelmästä. Yli 300 miljoonan asekaupalla tuetaan sekä poliittisesti että taloudellisesti Israelin sotaa palestiinalaisia vastaan. Myös suomalaisyhtiö on mukana valmistamassa aseita Gazan pommittamiseen.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.