Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Taistelu naisten oikeuksista yhdistyy taisteluun kapitalismia vastaan

    Pääkirjoitukset
    Avainsanat: sosialismi, naistenpäivä
    8.3.2016 - 11:18
    Marko Korvela

    Kansainvälistä naistenpäivää on vietetty jo yli 100 vuotta. On hyvä muistuttaa päivän sosialistisista juurista.

    Merkkipäivää ehdotti alun perin Clara Zetkin kansainvälisessä naisten kokouksessa vuonna 1910. Naiset kokoontuivat toisen internationaalin puitteissa. Paikalla oli 100 naisedustajaa 17 maasta. Tarkoituksena oli perustaa kamppailun päivä, joka vaatisi tasa-arvoa, vastustaisi naisten sortoa työelämässä sekä ennen muuta yhdistäisi naisten vapautustaistelun ja kapitalismin vastaisen taistelun.

    Ensimmäistä kertaa naistenpäivän merkeissä toimittiin 19. maaliskuuta 1911. Silloin Itävallassa, Tanskassa, Saksassa ja Sveitsissä nähtiin mielenosoituksissa yli miljoona ihmistä. Muun muassa Wienissä naiset kantoivat banderolleja, joissa muistettiin Pariisin kommuunia 1871. Kommuuni oli historian ensimmäinen vallankumous, jossa työväenluokka otti vallan – tosin vain hetkeksi. Naisilla oli kommuunin synnyssä tärkeä rooli. Vaatimuksena olivat äänioikeuden lisäksi muun muassa kirkon ja valtion erottaminen toisistaan, oikeus avioeroon sekä koulutukseen.

    Vuonna 1917 kansainvälinen naistenpäivä merkitsi Venäjän vallankumouksen alkamista. Pietarissa naisten mielenosoitukset vaativat ensimmäisen maailmansodan sekä tsaarinvallan lopettamista. Valtava lakkoaalto alkoi tekstiilitehtaiden työläisnaisista ja johti lopulta helmikuun vallankumoukseen – nykyisen gregoriaanisen kalenterin mukaan päivä on 8. maaliskuuta.

    Taistelu naisten oikeuksista yhdistyy edelleen taisteluun kapitalismia vastaan. Tilastojen mukaan naiset tekevät globaalisti kaksi kolmasosaa kaikista työtunneista ja tuottavat esimerkiksi ruuasta noin puolet. Silti naisten osuus tuloista on vain 10 prosenttia ja maapallon varallisuudesta vain yksi prosentti. 70 prosenttia maailman köyhistä on naisia ja tyttöjä. Kapitalismi ei ole kyennyt nostamaan naisia köyhyydestä tai edes takaamaan työstä riittävää palkkatasoa. Päinvastoin, tuloerot ovat kasvussa, kun rikkaus keskittyy harvalukuisalle eliitille.

    Paljon on siis vielä tehtävää.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kaksi eri neuvottelujärjestöä antoi lähes samanaikaisesti lakkovaroituksen – yksityisen sosiaalipalvelualan kriisi syvenee. Kuva Simo Rista CCO 4.0.
    Uutiset
    1.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoiva-alan kriisi syvenee – kaksi lakkovaroitusta samana päivänä, lähes samaan aikaan

    Yksityinen sosiaalipalveluala ajautui torstaina 29.

    AKYS
    Uutiset
    31.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    400 lasta vankiloissa: järjestöt kutsuvat helsinkiläiset kaduille Palestiinan puolesta

    Kuva2
    Tutkimus
    30.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa ei ole toimintamallia varhaislapsuuden taide- ja kulttuuripalveluille?

    pexels novillolapeyra 12608564
    Mielipiteet
    29.1.2026
    Sari Mikkola
    Tilaajille

    EU:n kohtuuhintaisen asumisen eurooppalainen suunnitelma

    Veikko Koivusalo 21.5.2013 –kuva toivo koivisto kopio
    Uutiset
    29.1.2026
    Yrjö Hakanen

    Työväenliikkeen valokuvaaja on poissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!