Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Talouskasvun kriitikot koolla Helsingissä

    Kotimaa
    4.10.2010 - 10:46
    Reijo Rinne
    Takver
    Kapitalismi maksaa meille maapallon. Viime joulukuussa Kööpenhaminen ilmastokokouksen aikana osoitettiin mieltä muun muassa Australian Melbournessa. / Takver |

    Nykyinen talouskasvu ei ole loputtomasti mahdollista, koska maapallo, ilmasto ja ympäristö ei sitä kestä. Talouden on käännyttävä laskuun joko hallitusti tai huonompana vaihtoehtona globaalin kaaoksen kautta.

    Näin voi ehkä pelkistää Vanhalle ylioppilastalolle perjantaina 24. syyskuuta kokoontuneiden noin viidensadan ”Kasvu murroksessa” –konferenssin osanottajien tunnot.

    Suomen Luonnonsuojeluliiton järjestämän konferenssin avasi ympäristöministeriön kansliapäällikkö Hannele Pokka, joka totesi mm. että globaalilla nykyisellä kulutustasolla tarvittaisiin nyt 1,4 maapallon resurssit ja jos kasvu jatkuu nykyisen kaltaisena, vuonna 2020 tarvittaisiin jo 1,7 maapalloa.

    Konferenssin pääpuhujina olivat degrowth (talouslasku)-ajattelun huiput maailmassa, professorit Peter Victor Kanadasta, Tim Jackson Enlannista ja Serge Latouche Ranskasta.

    Työryhmissä pohdittiin muun muassa uusien hyvinvoinnin mittareiden laatimista BKT:n tilalle ja fossiilikapitalismista vapautumista ja ekosolidaariseen yhteiskuntaan siirtymistä.

    Konferenssin paneelikeskustelussa Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen johtaja Sixten Korkman oli ryhdikkäästi sitä mieltä, että talouden kasvu ei luo mitään ongelmia ja että degrowth (talouslasku) ei ole vapaan kapitalistisen markkinatalouden puitteissa mahdollista.

    Juuri konferenssin alla julkaistiin suomeksi kaksi kirjaa (Marko Ulvilan ja Jarna Pasasen Vihreä uusjako sekä Serge Latouchen Jäähyväiset kasvulle), joihin palataan Tiedonantajassa myöhemmin.

    Talouskasvun kriitikot ovat perustaneet degrowth-verkoston, jonka toiminnasta saa tietoja

    www.degrowthfinland.fi/.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sosiaalinen media voi syventää demokratian kriisiä. Kuva Ibrahim.ID CCO 4.0
    Uutiset
    27.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lyhyt muisti on demokratian heikkous

    Jyväskylän yliopiston historian akatemiaprofessori Pasi Ihalainen arvioi, että sosiaalisen median vaikutus poliittiseen keskusteluun on noussut yhdeksi keskeisistä tekijöistä

    Sosiaali  ja terveys ry n tuore raportti vahvistaa ajatusta, ettei köyhyys ole yksilön epäonnistumista vaan järjestelmän tuottamaa seurausta. Kuva Vladimir Lebedev CCO 0.0
    Politiikka
    26.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Köyhyys kasvaa ja syvenee Suomessa: SOSTE vaatii poliittista suunnanmuutosta

    Klagemauer
    Teoria
    25.3.2026
    Maria Suutala
    Tilaajille

    Iranin sota, uskonto ja fasismin nousu

    WTC Fireman requests 10 more colleagues Preston Keres
    Teoria
    25.3.2026
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    USA:n äärioikeiston taustaa, osa 3

    Pääkuva Elviira Davidow (Pand) ja Kati Juva (ICAN)
    Yleinen
    25.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Politiikka puhuu ydinaseista – taide rauhasta ja ihmisyydestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!