Tiedonantaja-festivaali alkaa!
Perinteinen lehtijuhla Tiedonantaja-festivaali saa vuonna 2021 täysin uuden muodon. Pandemiatilanteesta johtuen festivaali on hajautettu ympäri maan ja järjestetään useina eri tapahtumina. Alkuvuodesta järjestetään vain webinaareja. Pääjärjestäjinä toimii Tiedonantaja, SKP ja SKP:n piirijärjestöt, Euroopan vasemmisto, DSL:n opintokeskus ja Kommunistinuoret.
Webinaari 16. helmikuuta klo 17:00 yhdessä Kommunistinuorten kanssa:
Rauhanaktivismi ay-liikkeessä
Miten rauhanaktivismi ja solidaarisuustoiminta näkyy ay-liikkeessä tänä päivänä? Ammattiliitoilla on kunniakasta historiaa solidaarisuuden osoittamisesta sekä ympäri maailmaa tapahtuvaa sortoa vastaan protestoimisesta työtaisteluilla ja vaatimuksilla - mutta millä keinoin pyritään vaikuttamaan nyt. Entä miten työntekijöiden kannattaa toimia halutessaan enemmän rauhan ja solidaarisuuden teemoja näkyviin työpaikoilla? Alustukset webinaarissa pitävät JHL:läinen ay-aktiivi Katja Wallin ja opiskelija Heikki Ekman. Keskustelua luotsaa Tiedonantajan päätoimittaja Petra Packalén.
Mukaan Zoomilla:
Topic: Tiedonantaja-festivaali rauhanaktivismi ay-liikkeessä
Time: Feb 16, 2021 05:00 PM Helsinki
Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/91817972221
Meeting ID: 918 1797 2221
Tapahtuma Facebookissa.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Yrttiaho tunnettiin rehellisenä työväen etujen puolustajana ja vasemmistolaisen liikkeen yhteistyön rakentajana.
Kuuban vallankumous täytti 60 vuotta tammikuussa 2019. Maa on keskellä uudelleenmäärittelyprosessia, jonka suunta ei ole vielä kenenkään tiedossa. Antti Halisen uutuuskirja antaa kriittisen näkökulman Kuuban ongelmiin.
Vallankumouksellinen teoreetikko Rosa Luxemburg täyttää 150 vuotta! Juhli kanssamme ja tilaa uutuustuotteita, joissa naisen kuuluisa lause ”sosialismi tai barbaria” saa ansaitsemaansa näkyvyyttä.
- 1 / 311
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Kommunistinuoret ry:n historian toinen vuosikokous pidetään maaliskuussa. Järjestö linjaa itsensä Suomen pisimmälle katsovaksi nuorisojärjestöksi.
Kemin satamassa suunnitelllaan jätti-investointeja, jotka eivät vastaa sataman nykyistä taloustilannetta. Kymmenien miljoonien käyttäminen veronmaksajien kukkarosta yksityisen yhtiön hyväksi tuntuu perusteettomalta.
Yrttiaho tunnettiin rehellisenä työväen etujen puolustajana ja vasemmistolaisen liikkeen yhteistyön rakentajana.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.