Tiedonantajan päätoimittaja, SKP:n poliittisen toimikunnan jäsen, syväpunainen aktivisti, luonnonystävä, musiikkitapahtumien tuottaja ja dj
Keywords:
Vaihtoehtoinen budjettiriihi Säätytalon edessä
Sanna Marinin hallitus on saanut budjettiriiheen terveisiä Säätytalon eteen keskiviikkona aamulla kokoontuneelta Vaihtoehtoisen budjettiriihen osallistujilta. Vaihtoehtoisella budjettiriihellä halutaan viestittää tarpeesta muuttaa painotuksia, kun puolustusministeriön määrärahoihin esitetään 20 prosentin korotusta samaan aikaan kun sosiaali- ja terveysministeriön samoin kuin ympäristöministeriön rahoitusta aiotaan supistaa 2 prosentilla.
Säätytalon edessä ovat olleet myös Suomen luonnonsuojeluliiton edustajat kertomassa ilmasto- ja ympäristötavoitteistaan budjettiriiheen. Luonnonsuojeluliiton mielestä budjettiriihessä on pidettävä kiinni ilmastopolitiikan vaikuttavuudesta ja varmistettava viimeisten luonnonmetsien suojelu
Viestejä ministereille
Nyt on syytä korjata virhe, kun ei ole toimittu riittävästi ennalta sotien ehkäisemiseksi ja tuettu esimerkiksi Venäjällä kansalaisyhteiskunnan toimijoita, sanoo Rauhanpuolustajien toiminnanjohtaja Teemu Matinpuro viestissään hallitukselle.
– Kansalaisyhteiskunnan aktiivisuus on parasta demokratian puolustamista meillä ja muualla. Asevarustelun lisääminen ei ole vastaus globaaleihin turvallisuusuhkiin, kuten ilmastonmuutos, luontokato ja ruokakriisi, hän toteaa.
Työttömien Keskusjärjestön mielestä sosiaaliturvan tasoa on nostettava, että työttömien perheet selviävät talouskriisin ylitse, kertoo TVY:n toiminnanjohtaja Jukka Haapakoski.
– Muistutamme myös, että hallituksen toimet pitkäaikaistyöttömyyden katkaisemiksi ovat osoittautuneet aivan liian riittämättömäksi. Vain noin 10 prosenttia pitkäaikaistyöttömistä on minkään palvelun piirisissä.
Jokaiselle kuuluu oikeus ihmisarvoiseen elämiseen riittävään toimeentuloon ja perusturvaa rakentavaan työhön. Siksi budjettiriihessä on nyt ohjattava panostuksia aktiiviseen julkisen sektorin työllistämispolitiikkaan, esittää opintosihteeri Jiri Mäntysalo.
– Nuorten tulevaisuudennäkymiä parannetaan nostamalla työllisyyden ja koulutuksen resurssit riittävälle tasolle - ei paisuttamalla puolustusbudjettia ja ostamalla kalliita hävittäjiä.
Korona-aikana henkilöstö joutui venymään äärimmilleen terveyspalveluissa, kouluissa ja monissa muissa tehtävissä. Se luvattiin hyvittää, mutta nyt aiotaan leikata kuntien koronakompensaatioitakin. Valtion avustuksia perusopetukseen ja ammatilliseen koulutukseen pitää lisätä, katsoo erityisopettaja Outi Mononen.
Kallio-Vallilan eläkeläisten puheenjohtaja Olli Salin peräänkuuluttaa valtion rahoituksen lisäämistä sote-palveluille, jotka siirtyvät ensi vuoden alusta hyvinvointialueiden, Helsingin ja HUS-yhtymän järjestettäväksi.
– Ruuan, energian, lääkkeiden ja muiden välttämättömyystarvikkeiden hintojen nousu korostaa tarvetta parantaa sosiaaliturvaa ja korottaa erityisesti pieniä eläkkeitä ja perusturvaa.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Lakiesitys otti ison askeleen sairaalatoiminnan yksityistämisen suuntaan.
Suomen hallituksen lyhytnäköiset ja suhteettomat leikkaukset uhkaavat perusoikeuksiamme, oikeuttamme kulttuuriin ja hyvinvointiin. Sakset seis! -adressi luovutetaan päättäjille itsenäisyyspäivän aattona 5.12. klo 14-16 Helsingin Kansalaistorilla. Adressin voi allekirjoittaa aina 4.12. asti.
- 1 / 94
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Ilmastonmuutos ja ekokriisi laajemminkin on välitön uhka ihmiskunnalle. Kaikkein kovimmin se iskee maapallolla köyhimpiin ja haavoittuvimpiin väestönosiin. Aikaa katastrofiin torjumiseen on vähän.
Rauhan ja palestiinalaisten oikeuksien puolesta järjestetään mielenosoitus viikonloppuna Helsingissä. Myös asekauppaa Israelin kanssa vaaditaan lopetettavaksi.
Leikkaukset tulevat syventämään luokkajakoa. Rosa Warski kirjoittaa puheenvuorossaan niukkuuspolitiikan vaikutuksista lapsiin, nuoriin ja opiskelijoihin.