Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ARVIO: Yksinäiset viimeisellä matkalla

    Arkiston arkiston artikkeli
    7.12.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 45/2007

    Fredrik Welin on perhanan yksinäinen mies. Niin yksinäinen, ettei pahemmasta väliä. Hän on jäänyt lääkärintoimestaan eläkkeelle aiheutettuaan vakavan potilasvahingon. Katastrofaalisen erheen jälkeen hän on asettunut asumaan ulkosaaristoon. Erakoitunut Welin harrastaa talvisin avantouintia, hän hakkaa päivittäin reiän jäähän, kastautuu ja tuntee samalla elävänsä, ehkä puhdistuakseenkin siitä häpeästä, joka häntä varjostaa.

    Welin on pääosassa Henning Mankellin uusimmassa romaanissa Italialaiset kengät. Kirja ei missään nimessä ole dekkari, vaan suurella tunteella kirjoitettu rakkaus- ja ihmissuhderomaani. Sellaiseksi se muuttuu, kun avannossaan kylpevä Welin eräänä kireän kylmänä talvipäivänä näkee rollaattorilla saartaan lähestyvän naisen.

    Lähemmäs päästyään nainen osoittautuu Welinin nuoruuden rakastetuksi Harrietiksi. Naiseksi, jonka hän on kauan sitten pettänyt lähtemällä ulkomaille siitä rakastetulleen mitään kertomatta. Harriet on kuolemansairas, mutta on päättänyt etsiä Welinin käsiinsä pyytääkseen tätä lunastamaan täyttämättä jääneen lupauksen.

    Siinä alkutahdit tälle oivalliselle romaanille, jossa Mankell jälleen kerran osoittaa olevansa pistämätön ihmistuntija ja –kuvaaja. Fredrik ja Harriet aloittavat yhdessä matkan paitsi sisämaahan eräälle pienelle erämaalammelle, myös omaan itseensä. Nämä kaksi matkaa tietävät arpeutumattomien haavojen avaamista tavalla, josta ei välttämättä hyvää seuraa. Mutta ovatko Fredrik ja Harriet lopulta aivan samoja ihmisiä kuin joskus kauan sitten?

    Fredrik huomaa pian olevansa Harrietin kanssa elämänsä vaikeimmalla matkalla, sillä viimeistään tässä vaiheessa on puhuttava asiat selviksi. Mutta miksi Harriet haluaa esitellä hänelle tyttärensä Louisen? Ja mitä asiaa tällä on Fredrik Welinille?

    o o o

    Vastikään julkaistiin tutkimus, jonka mukaan Ruotsi oli onnistunut eurooppalaisista valtioista parhaiten maahanmuuttajien integroimisessa. Mankell on asiasta täydellisen toista mieltä.

    Italialaiset kengät kertoo nimittäin aivan toisenlaisesta Ruotsista.

    Romaanin edetessä paljastuu, että Harriet on avannut elämänsä ehtoopuolella ovensa pakolaistytöille, joista ruotsalainen pakolais- ja siirtolaispolitiikka on tehnyt epätoivoisia ja väkivaltaisia. Nuoria kohdellaan yhteiskunnassa niin kaltoin, että näille ei jää muunlaista mahdollisuutta kommunikaatioon kuin väkivalta.

    Mankell saa sujautettua rakkausromaaniinsa yhtä ja toista; hän tekee yhteiskunta-analyysiä, jonka mukaan Ruotsi on nyt kahtiajakautunut tavalla, jota ei vielä koskaan aiemmin ole koettu. Jako hyvä- ja huono-osaisiin on käänteentekevä. Hämmentävää, että päättäjät eivät sitä huomaa, summaa Mankell….

    ARTO TUOMINEN

    Henning Mankell: Italialaiset kengät. Suomennos: Laura Jänisniemi. Otava 2007, sivuja 411.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Työterveyslaitoksen selvitys tarkasteli työhyvinvoinnin kehitystä kahdeksalla hyvinvointialueella. Kuva Eeva Rista CCO 4.0
    Uutiset
    24.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Leikkauspolitiikka murentaa sosiaalipalvelujen ammattietiikkaa

    Työterveyslaitoksen tuore selvitys (22.1.

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!