Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Asunnottomien yö tulet syttyvät jälleen

    Kotimaa
    17.10.2014 - 9:00
    Tiina Sandberg

    Paljosta poliittisesta puheesta huolimatta asunnottomuuden perussyyt ovat edelleen olemassa ja ajavat ihmisiä asunnottomuuteen. Asumiskulut ovat liian korkeat, sosiaalista-asuntotuotantoa on liian vähän ja ihmisten mahdollisuutta pysytellä elämän syrjässä kiinni vaikeutetaan leikkauksilla.

    Tilanne on erityisen hankala pääkaupunkiseudulla, jossa rakennetaan väestön lisäykseen nähden täysin riittämätön määrä asuntoja vuodessa. Asunnot myös kohdennetaan etupäässä maksukykyisille perheille tai muuten suurempaa asuntoa etsiville. Kaikkein suurin puute on kuitenkin pienistä ja kohtuuhintaisista asunnoista, joihin myös yksinasuvalla pienituloisella olisi varaa.

    Haja-asutusalueiden asuntojen arvot romahtamassa

    Uutena asunnottomuuden muotona on keskusteluun noussut haja-asutusalueilla asuvien, lähinnä ikääntyneiden ihmisten, tilanne. Vaikka asuntojen hinnat kasvukeskuksissa ja etelässä jatkavat nousuaan, ei väärällä paikkakunnalla sijaitsevasta asunnosta saa enää juuri minkäänlaista tuottoa. Monelle asunto on ollut pahan päivän vara ja sen on ollut tarkoitus olla pesämuna, jonka myynnistä saatavilla rahoilla olisi varaa hankkia helppohoitoisempi asunto vaikkapa kuntakeskuksesta. Nyt asuntojen arvo on romahtanut, eikä tämä enää onnistu.

    Haja-asutusalueiden asuntojen hintojen putoaminen heijastuu asunnottomuuteen myös niin, etteivät perheiden lapset saa enää vanhempien asuntovarallisuudesta apua oman asunnon hankintaan. Vakuusarvoa ei ole, eikä perintöä tule. Pelkästään työtuloista on vaikea säästää riittävästi, jotta pääsisi käsiksi esimerkiksi Helsingin omistusasuntoihin.

    Asunnottomat ovat edelleen keskuudessamme ja nykypolitiikan suunta ei lupaa heille mitään hyvää.  Annetaan heille kuitenkin edes mahdollisuus tulla nähdyiksi ja kuulluiksi ihmisinä. Mennään mukaan asunnottomien yön tapahtumiin tai sytytetään edes kynttilä ikkunalle tänään klo 18.00.

    Asunnottomien yön verkkosivut >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Sahra Wagenknecht jakaa mielipiteitä ja hiertää vasemmistossa niin Saksassa kuin laajemminkin Euroopassa. Hänet on leimattu putinistiksi Ukrainan sodan vastustajana.

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!