Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Asunnottomien yö tulet syttyvät jälleen

    Kotimaa
    17.10.2014 - 9:00
    Tiina Sandberg

    Paljosta poliittisesta puheesta huolimatta asunnottomuuden perussyyt ovat edelleen olemassa ja ajavat ihmisiä asunnottomuuteen. Asumiskulut ovat liian korkeat, sosiaalista-asuntotuotantoa on liian vähän ja ihmisten mahdollisuutta pysytellä elämän syrjässä kiinni vaikeutetaan leikkauksilla.

    Tilanne on erityisen hankala pääkaupunkiseudulla, jossa rakennetaan väestön lisäykseen nähden täysin riittämätön määrä asuntoja vuodessa. Asunnot myös kohdennetaan etupäässä maksukykyisille perheille tai muuten suurempaa asuntoa etsiville. Kaikkein suurin puute on kuitenkin pienistä ja kohtuuhintaisista asunnoista, joihin myös yksinasuvalla pienituloisella olisi varaa.

    Haja-asutusalueiden asuntojen arvot romahtamassa

    Uutena asunnottomuuden muotona on keskusteluun noussut haja-asutusalueilla asuvien, lähinnä ikääntyneiden ihmisten, tilanne. Vaikka asuntojen hinnat kasvukeskuksissa ja etelässä jatkavat nousuaan, ei väärällä paikkakunnalla sijaitsevasta asunnosta saa enää juuri minkäänlaista tuottoa. Monelle asunto on ollut pahan päivän vara ja sen on ollut tarkoitus olla pesämuna, jonka myynnistä saatavilla rahoilla olisi varaa hankkia helppohoitoisempi asunto vaikkapa kuntakeskuksesta. Nyt asuntojen arvo on romahtanut, eikä tämä enää onnistu.

    Haja-asutusalueiden asuntojen hintojen putoaminen heijastuu asunnottomuuteen myös niin, etteivät perheiden lapset saa enää vanhempien asuntovarallisuudesta apua oman asunnon hankintaan. Vakuusarvoa ei ole, eikä perintöä tule. Pelkästään työtuloista on vaikea säästää riittävästi, jotta pääsisi käsiksi esimerkiksi Helsingin omistusasuntoihin.

    Asunnottomat ovat edelleen keskuudessamme ja nykypolitiikan suunta ei lupaa heille mitään hyvää.  Annetaan heille kuitenkin edes mahdollisuus tulla nähdyiksi ja kuulluiksi ihmisinä. Mennään mukaan asunnottomien yön tapahtumiin tai sytytetään edes kynttilä ikkunalle tänään klo 18.00.

    Asunnottomien yön verkkosivut >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!