21 posts / 0 new
Uusin kirjoitus
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015
Sinun puolesta elää ja kuolla on halumme korkehin

Ideologia on vahvimmillaan silloin kun se on onnistuttu tekemään näkymättömäksi.

Article: 
Sinun puolesta elää ja kuolla on halumme korkehin
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: vesa turpeinen

Turvallinen ja menestyvä suomi on hyvä maa meille kaikille ilman NATOA!

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Mikko Aalto

Loistava kirjoitus yleensä vanhoihin kaavoihin kangistuneessa lehdessä.
Itse lisäisin tähän minulle niin rakkaan susiteoriani.
Teorian mukaan ihminen kuuluu sekaruokaisiin ja lihaasyöviin laumaeläimiin kuten esimerkiksi susi.
Molempien laumoille on tyypillistä leimata oman lajinsa edustajat omaan laumaan ja muiden laumaan.
Sudenhenki ja ihmishenki on arvokas vain jos se kuuluu omaan laumaan.
Viimeisten ainakin 5000 vuoden aikana on ihmisten kulttuurievoluutiossa ollut yhtenä trendinä kaikkien ihmisten laskeminen samaan laumaan. Eli jokainen ihminen on lähimmäisesi.Sosialismi on tämän ajatuksen kehittelyä vaikka laumahenki tahtoo sitäkin vielä riivata.

Tästä syystä susi onnistui vuosituhansien saatossa kesyttämään ihmisen ja sai siitä suden parhaan ystävän. Ihminen myös ruokkii samassa pesässä asuvia susia, maksaa jopa sähkölaskut ja on jopa julistanut isäntänsä omaksi lajikseen, koiraksi vaikka se biologisesti on edelleen samaa lajia ja risteytyykin villiserkkujensa kanssa kun tilaisuus koittaa.

Sosialismin nousulle on välttämätöntä päästä eroon tästä omien ja vihollisten laumahenkiparanoidiasta.
Se on tehtävissä vaikka geneettinen painolasti on melkoinen.

Mikko Aalto

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Mikko Aalto

Myös sosialisti-pasifistit Rosa Luxemburg kuolivat aatteensa vuoksi vaikka yrittikin tarpeetonta uhrautumista välttää.

Saksalainen Rosa Luxemburg ja Ranskalainen Jean Jacques Jaurès olivat ylivoimaisesti tärkeimmät sodan vastustajat vuonna 1914.
Nyt jälkeenpäin ensimmäinen ja toinen maailmansota on parempi nähdä yhtenä sotana jossa oli vain pieni tauko välissä.

Jos Maailmansota olisi onnistuttu 1914 estämään olisi Maailm luultavasti hyvin erilainen ja paljon parempi kuin mitä se nyt on. Ja olisi säästynyt satoja miljoonia kuolon uhreja.

Mikko Aalto

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Vanha Masi

Meidän turvaksemme vesa ei riitä kovakaan puolustustahto jos vastassa on maa joka uhraa naapureiden kellistykseen suuren osan budjetistaan ja vielä kehuskelee olemattomilla joukoillaan vaikka kaikki ne näkevät kuten Ukrainassa on tapahtunut Krim mukaan lukien. 1939 näimme mihin yksin kykenemme, huonosti meinasi käydä mutta onneksi saimme kommunismin torjuttua.

NATO olisi jos ja kuin siihen pääsemme iso kynnys Venäjälle aloittaa meidän ahdistelumme, joka joka tapauksessa on tulossa ainakin jos Putler saa olla vallassa tai joku hänen hengenheimolaisistaan.

Jos sosialismi on Mikko laumahengen kasvattamista niin miksi tuo itäinen lauma viime vuosisadalla karusti poisti laumastaan niitä jotka ajattelivat ja pyrkivät parempaan kuin mihin kommunismilla koskaan päästiin.

Sinun mielikuvituksesi Mikko lentää hieman liian korkealla jotta näkisit ne reaalit olosuhteet joihin sosialismi, kommunismin esiasteena, on kansoja johdattanut.

Maailma olisi varmasti erilainen ilman sotia mutta millainen on katsottava kristallipallosta johon itse en juurikaan luota muutoin kuin ehkä polttolasina.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Antti Hiekkaharju

Mikko Aalto kirjoittaa "Jos Maailmansota olisi onnistuttu 1914 estämään olisi Maailm luultavasti hyvin erilainen ja paljon parempi kuin mitä se nyt on. Ja olisi säästynyt satoja miljoonia kuolon uhreja."

Satoja miljoonia? Perustuu mihin tietoon?
I maailmansodan uhriluku siviilit mukaan laskettuna on noin 16 miljoonaa.
II maailmansodassa kokonaisuhrimääräksi arvioidaan noin 62 miljoonaa.

Vaikka vielä laskettaisiin kaikki muutkin sodat näiden jälkeen yhteensä ollaan vieläkin alle 100 miljoonan uhrin.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: phj

Natokiimaiset puhkuvat intoa,että päästään tappamaan ja pommittamaan siviilejä milloin missäkin kaukaisessa maassa.On vahinko,etteivät nämä pääseet Teurastaja-Bushiin perässä tappamaan irakilaisia naisia ja lapsia tai pommittamaan Libyaa.jotta Isis voisi nousta valtaan.Venäjän kanssahan tällä ei ole mitään tekemistä,sillä Suomen ja Venäjän raja on rauhanraja niin kauan kunnei Suomi liity Natoon.Suomen pitäisi vielä silloin puolustaa Viroakin,sillähän ei ole mitään sotavoimaa,mutta kerjäävä käsi on.Eikä Naton tie ole itsestään selvää,mm.Kreikan pitää hyväksyä Suomi jäseneksi,sillä uusi jäsen hyväksytään vain kaikkien natomaiden yhteisellä suostumuksella.Se ei ole läpihuutojuttu,sillä nykyinen Kreikka on Venäjän ystävä eikä varmasti halua,että Venäjän rajalle muodustuu uhkatekijä,painakaa tämä mieleenne.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: reino heiskanen

Antti Hiekkaharju 20.02-15, sikiävyyden säännön mukaan Mikon mainitsemat luvut eivät tunnu ollenkaan suurilta meidän päivinä. Tapetut eivät siitä.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Mikko Aalto

Satojen miljoonien uhrimäärä perustuu sotien aiheuttamaan köyhyyteen.
Kongon Demokraattisessa Tasavallassa on tehty tutkimus siitä kuinka 1.10.1990 Rwandassa aloitettu sota on lisännyt kuolleisuutta Kongossa. Tuolloin aloitettu sota jatkuu yhä, nyt vain useamman valtion alueella.
Tuon tutkimuksen mukaan pelkästään Kongon alueella on aiheutunut ja aiheutuu edelleen noin miljoona ylimääräistä kuoleman tapausta joka vuosi.
Tutkimus ei ota huomioon 1960 luvulla tehdyn maan hallituksen kaatamisen vaikutuksia köyhyyteen ja puuttuvaan terveydenhoitoon.
Eikä se ota huomioon 1-2 maailman sodan vaikutuksia.

Satoja miljoonia on varovainen arvio, todellinen vaikutus voi yltää seuraavaan ylempään kertaluokkaan.

Sosialismin tehtävänä on laumahengen heikentäminen eikä vahvistaminen.
Sillä laumahenki on yksi tärkeä edellytys sodille ja erilaisten ihmisryhmien vainoamiselle ja tappamiselle.

Mikko Aalto

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Antti Hiekkaharju

Reino Heiskaselta kysyn, miten voidaan laskea kuolonuhrien lukumäärään syntymättömät ja siittämättömät ihmiset? Kerran olet sitä mieltä, niin paljonko Stalinin vainojen uhrien kokonaismäärä oli 1930 luvun lopussa, 1960 luvun lopussa ja vuoden 2000 tienoilla ja nyt. Koska kai siihen uhrilukuun pitää laskea mukaan kuolleiden siittämättömät lapset ja heidänkin lapsensa. Uhriluku siis kasvaa koko ajan?

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: PSillanpää

phj, Venäjä varmaan maksaa "ystävänsä" Kreikan velatkin maailmalle, jos "ystävyys" on niin syvää ja sydänmellistä? EUssa vaaditaan yksimielisyyttä päätöksissä, ei NATOssa, siinä on eroa, jos Suomikin anoisi NATOn jäsenyyttä!

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: PSillanpää

phj, nykyinen Venäjän "ystävä" Kreikka tai toisinpäin varmaan eroaa heti kohta NATOsta ja jopa EUsta (en kyllä ole kuullut sen suuntaisia puheita) ja alkaa selvitellä välejään NATO-Turkin kanssa, sillä heillähän on "kana kynittävänä" keskenään, jonka "kynimisen" vain molempien kuuluminen NATOon on estänyt!
Muuten kiimassa näyttävät olevan ne, jotka vastustavat NATOa, jopa kohta orgasmissi-vaiheessa!

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Mikko Aalto

Ihmisten tappaminen Venäjällä tuli laajamittaiseksi juuri vuonna 1914 kun Rosa Luxemburg ja Jean Jaurès ja muut oikeat sosialistit eivät onnistuneet maailmansotaa estämään.
Laajamittainen tappaminen jatkui pitkään mutta saatiin pikkuhiljaa loppumaan kolmekymmenluvulle tultaessa.
Sama ilmiö on useimpien sotien yhteydessä. Nyt erityisesti jumalaisesta itsenäisyydestään nauttivassa Etelä-Sudanissa.
Tuohon tappamiseen eivät olleet syyllisiä sen enempää Josif Stalin kuin muutkaan tuota hulluutta parhaansa mukaan rauhoittaneet.
Syyllisiä ovat ne jotka tuon vihan ja hulluuden sytyttivät, ne jotka sytyttivät ensimmäisen maailmansodan.
Oman syyllisyytensä peittämiseksi ovat sodan aloittajat tehneet syntipukkeja monista ihmisistä. Aivan samoin 20-luvun ja 50-luvun Euroopassa kuin 2015 Etelä-Sudanissa.

Lyhyesti: on totta että 20-luvun uhrit Venäjällä tulee laskea maailmansodan aiheuttamaan kuolleisuuteen.

Mikko Aalto

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: PSillanpää

Tämän otsikon alle sopii mielestäni hyvin se, että sata vuotta sitten lähti "partiopoikia" sotilasoppiin Saksaan. Koulutustahan oli kysytty myös Ruotsilta ja Tanskaltakin, mutta heille se ei sopinut! "partiopoikien" ja heidän lähettäjien tarkoitushan oli vain irtautuminen ja itsenäistyminen Tsaarin Venäjästä, mutta historia eteni paljon nopeammin ja heidän kohtalokseen tuli estää vasemmiston vallankumous Suomessa muiden suomalaismielisten kanssa ja onnistuneen vallankumouksen seuraukset.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: reino heiskanen

Ei ne jääkärit kaikea ratkaisseet, heitähän oli molemmilla puolilla kansalaissotaa, mutta ne saksalaiset kouluttajat vahvistettuna saksalaisilla jääkäreillä ja heidän senaikaisilla hyvillä aseillaan, heitä rantautui Suomeen monta laiva lastillista valkoisten avuksi, se ratkaisi voimasuhteet lahtarien hyväksi.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Jupisija

PSillanpää:

"Koulutustahan oli kysytty myös Ruotsilta ja Tanskaltakin, mutta heille se ei sopinut! "partiopoikien" ja heidän lähettäjien tarkoitushan oli vain irtautuminen ja itsenäistyminen Tsaarin Venäjästä, mutta historia eteni paljon nopeammin ja heidän kohtalokseen tuli estää vasemmiston vallankumous Suomessa muiden suomalaismielisten kanssa ja onnistuneen vallankumouksen seuraukset."

Siinä välissä sodittiin ensimmäistä maailmansotaa, jossa Saksa havitteli alueensa ja vaikutusvaltansa laajentamista Suomeenkin, ja tämän johdosta suomalaiset Saksa-suuntautuneet yhteistyössä Saksan kanssa nostivat keisari Wilhelm II:n lankoa Hessenin prinssi Friedrich Karlia Suomen kuninkaaksi, mikä olisi sinetöinyt maamme politiikan Saksalle suotuisaksi.

Saksa hävisi tuon sodan, ja seuraava yritys liittää Suomi Saksaan tuli vasta reilun parinkymmenen vuoden kuluttua, kun Suomi ja Saksa solmivat sotilasliiton operaatio Barbarossan toteuttamiseksi.

Heinäkuussa 1941 Adolf Hitler antoi määräyksensä aloittaa valmistelut Suomen liittämisestä Saksaan odotetettavissa olevan nopeasti ja voitokkaasti päättyvän idän sotaretken jälkeen.

Se sotaretki ei ollut nopea, eikä lopputulos odotettu kummassakaan tapauksessa.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: PSillanpää

Jupisija, laitat kyllä "mutkat suoriksi" tuossa historian kertauksessasi.
Kuten sanoin ja sanon vieläkin, että jääkärien koulutus tähtäsi nimenomaan Suomen itsenäistymiseen huolimatta I-maailmansodan kulusta ja heidän koulutuksestaan oli vielä seuraavien sotien aikaan hyötyä, kun Stalin aikoi meidät alistaa.
Unohdat kokonaan, että Hitler ja Stalin jakoivat Euroopan etupiireihin keskenään ja jota jakoa molemmat diktaattorit alkoivat toteuttamaan ritirinnoin! Kuka hyökkäsikään Suomeen -39 keksityin tekosyin ja kuka oli jo liittänyt Baltit itseensä "muutaman tukikohdan" varjolla ja -40 järjesti näytösvaalit ryöstöretken siunaamiseksi? Miten muuten Krimin ja Donbassin alueen tapahtumat nyt näyttävät jo vuonna -40 kertaalleen näyteltyinä?!
Jos Suomi olisi saanut olla -40 rauhassa Neuvostoliiton taholta ei meidän olisi tarvinnut hakea apua Saksalta, muualtahan saimme vain lähinnä sympatiaa.
"Sotaretki" päättyi sinänsä onnellisesti, että Suomen ei tarvinnut monen muun Euroopan maan tapaan kokea kommunismin rautasaappaan alistamista vuosikymmeniksi, vaan saimme kehittyä kohtuullisen rauhassa läntiseksi demokratiaksi, vaikka olimme maksaneet siitä kovan hinnan.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: reino heiskanen

Boris Nemtsovin murhan yhteydessä on koko kapitalistinen maailma antanut ymmärtää, että Puuttinilla olisi jotakin tekemistä asian kanssa. Kysymyksiä: Miksi virallinen taho olisi suorittanut teon juuri tuossa paikassa (Kremll). Miksi juuri tuohon aikaan (mielenosoitus). Kuinka Ukrainassa tiedettiin jo kolme päivää ennen murhaa puhua Nemtsovin murhasta. Käykääpä verkkomedia.org sivuilla, siellä Janus Putkonen ja kumppanit kertoo tarkemmin näista ja paljon muustakin tärkeistä asioista. USA j Cia on ollut erittäin aktiivinen v.2014 aikan Venezuelassa ja Euroopassa, nimenomaan Ukrainassa ja Venäjän lähialueilla, jenkkejä ei taida oikein mielyttää koko rauhantila Ukrainassa. Tutkikaa ja kirjoittakaa tekstiä näistäkin asioista laajemmin, myös lehtiin. Kapitalismi kiertää, kuin kiljuva jalopeura etsien kenet voisi kukistaa.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Mikko Aalto

Samoihin aikoihin ammuttiin Argentiinassa lakimies jota oli jo puolen vuoden ajan yritetty painostaa nostamaan täysin tuulesta temmattu syyte demokraattisilla ja rehellisillä ja vapailla vaaleilla valitun Presidentin pidättämiseksi.
Asia oli niin kuuma että asiaan sekaantunut "toimittaja" "joutui" henkensä pitimiksi pakenemaan Israeliin.
En tiedä onko Argentiina pyytänyt hänen luovuttamistaan todistajaksi tai epäillyksi takaisin Argentiinaan. Kyseessähän on kuitenkin Argentiinan kansalaisen murha.
Suurimmat televisiokanavat ja lehdet ovat unohtaneet kertoa tästä yksityiskohdasta.
Vaikka tieto löytyikin ranskalaiselta rfi.fr sivulta.

Mikko Aalto

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Vanha Masi

Kyllä Putin ja sen komukaverit KGP ajoilta osaavat juuri tehdä asiat kuvaamallasi tavalla jolloin he kuvittelevat pääsevänsä pälkähästä.

Putin jota jotkut myös Putleriksi kutsuvat voi voittaa luottamuksen takaisin palauttamalla tilanteen ennen Georgian sotaa vallinneeseen tilanteeseen ja maksamalla aiheuttamansa vahingot.

Toinen vaihtoehto on siirtyminen poropaimeneksi Siperiaan ja todellisen tasa-arvoisen demokratian luontiin Venäjällä vaikkapa Suomen malliin.

Putinin KGP opit eivät ole enää tätä päivää ja hänet pitää maailman rauhan ja yhteisymmärryksen vuoksi syrjäyttää tavalla tai toisella ennen kuin hän saattaa Venäjän siihen samaan katastrofiin mihin kommunismi sen vei viime vuosituhannen lopulla.

admin
Offline
Last seen: 3 weeks 5 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: PSillanpää

reino heiskanen, kysymykseesi, "miksi Krelm olisi antatanut suorittaa murhan juuri muurin vierellä"? Vastaan, että juuri siellä oli kaikkein helpompi pimentää kaikki CCT-kamerat yhtä lukuun ottamatta ja jonka juuri yksi "aura-auto peitti murhan tapahtuessa! Muistatko, kuinka pari suomalaista "munanheittäjää" miliisi korjasi talteen samoilta nurkilta vaikkei mitään "heittelyä pyhiä paikkoja " vastaan edes tapahtunut?

Paikalla olevat käyttäjät

There are currently 0 users online.

Uudet käyttäjät

  • sirpajohannasatu
  • paivi.salkojarvi
  • Niko Rauhala
  • seppo.sallila
  • teeval