7 posts / 0 new
Uusin kirjoitus
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 4 days sitten
Joined: 05.08.2015
Hallituspiiri pyörii edelleen

Kuuden puolueen mammuttihallitusneuvottelut jatkuivat koko viikon lukuun ottamatta tiistaisen Portugali-paketin eduskuntakäsittelyn tuomaa lyhyttä paussia. Neuvottelujen kestosta ei ole tietoa.

Article: 
Hallituspiiri pyörii edelleen
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 4 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: peppi

On mielenkiintoista mikä on köyhälle väestönosalle tämän hallituksen hinta. Kuinka paljon veroja joutuu maksamaan kaikista köyhin ja paljonko rikkain?
Ainako vaan ihmisoikeudet jäävät syrjään, katumummot kerjuulla ja rasistit sortamassa? Milloin tehdään uusjako? Rikkailta isot maat pois ja kaikille jaettaisiin pieni pala Suomea, eiköhän silloin olisi oikeudenmukaisempaa?
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 4 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Työeläkeläinen

Mitä luulet peppi tapahtuvan jos "märän" puolen kavereille tai vaikka kuivankin ensisuojassa annetaan muutama aari maata vaikka Saarijärveltä tai Posiolta? Luuletko maanviljelyksen alkavan kukoistamaan?

Sodan jälkeenhän homma toimi mutta maailma oli monella tapaa erilainen siihen aikaan.

Nykyinen maatalous on varsin erikoistunutta ammattityötä eikä pienviljelijä enää pärjää kuin korkeintaan pirttiviljelyssä.

Kurjuudesta jos haluaa ylös eikä töitä heti löydy omalta alalta niin on paras alkaa kolmannen sektorin hommissa ja se oikea tilaisuus tulee ennen pitkää.
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 4 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: PSillanpää

Peppi, näin maalla syntyneenä ja maanviljelystä vielä nytkin läheltä seuranneena voin sanoa, että maata pitäsi olla ainakin n. 100 hehtaaria aluksi ja siihen koneet päälle! Mistä ne alkupääomat ja viljelijät tai karjankasvattajat sinne maalle tulisivat kun marjanpoimijatkin pitää tuoda Thaimaasta asti tänne Suomeen kun omille työttömille ei veroton ansio kelpaa? Mitä me myös tekisimme niillä tuotteilla kun nytkin jo olemassaolevat tuottajat tuottavat liikaa ja joita veronmaksajien rahoilla pitää viedä pilkkahintaan ulkomaille?
Köyhät eivät maksa valtionveroa lainkaan! Kyllä niiden rikkaimpien ja myös hyvätuloisten verorahoilla rahoitetaan monen köyhän eläminen, että turha kadehtia.
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 4 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Iivari

Jos Vasemmistoliitto rupeaa erottamaan demokraattisesti valittuja edustajiaan eduskuntaryhmästä, olisiko yksi mahdollisuus, että Mustajärvi ja Yrttiaho muodostaisivat eduskuntaan SKP:n ryhmän. Ajatuksena siis vain..
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 4 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Työeläkeläinen

Kyllä Iivari demokraattisestikin valittujen edustajien pitää noudattaa demokratian sääntöjä. Ne taas tarkoittavat sitä, että ensin keskustellaan ja sitten äänestetään ja enemmistön kanta voittaa jolloin siitä tulee kaikkien kanta.

Jos nuo pari änkyrää erotetaan ryhmästä niin ne pitää pullauttaa myös eduskunnasta ja varamiehet tilalle jos eivät liity johonkin olevaan puolueeseen. Kommunisteja ei sinne tarvita, eihän niitä sinne ole äänestettykään kommunisteina vaan vasureina. Mikähän olisi ollut herrojen äänisaalis komulistoilla, sopii kokeilla ensi kerralla.

Viisaita olisivat jos taipuisivat demokratian sääntöihin.
admin
Offline
Last seen: 3 weeks 4 days sitten
Joined: 05.08.2015

Alkuperäinen kirjoittaja: Matti Aalto

"olisiko yksi mahdollisuus, että Mustajärvi ja Yrttiaho muodostaisivat eduskuntaan SKP:n ryhmän."

SKP varmaankin suhtautuisi asiaan hyvinkin suopeasti mutta luulisin että kynnys viralliseen järjestäytymiseen SKP:n puitteissa taitaa olla kuitenkin liian korkea Mustajärven ja Yrttiahon kannalta.

Mutta kaikenlainen yhteistyö kaikkien vasemmistolaisen politiikan puolesta liputtavien kesken tulee varmaankin saamaan uusia muotoja.

SKDL:n kaltainen yhteistyöjärjestö olisi tarpeeseen.

Paikalla olevat käyttäjät

There are currently 0 users online.

Uudet käyttäjät

  • sirpajohannasatu
  • paivi.salkojarvi
  • Niko Rauhala
  • seppo.sallila
  • teeval