Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Eduskunta siirtyi oikealle

    Kotimaa
    22.4.2015 - 14:28
    Tiedonantaja

    Vasemmisto sai kevään 2015 eduskuntavaaleissa historiallisen huonon tuloksen.

    Vaalien voittajaksi ja eniten ääniä keränneeksi puolueeksi nousi oppositioasemasta keskusta, joka sai 21,1 prosenttia äänistä ja 49 paikkaa uuteen eduskuntaan. Nousua vuoden 2011 eduskuntavaaleihin verrattuna oli 5,3 prosenttiyksikköä ja 14 paikkaa.

    Toiseksi eniten paikkoja ja kolmanneksi eniten ääniä sai perussuomalaiset, joka 17,6 prosentin äänisaaliillaan menetti yhden kansanedustajan. Nyt perussuomalaisilla on 38 kansanedustajaa.

    Hallituspuolueet kokoomus ja SDP menettivät kumpikin asemiaan. Kokoomuksen 18,2 prosentin tulos oikeuttaa 37 kansanedustajaan, ja demarien 16,5 prosenttia tuo 34 kansanedustajaa.

    Kataisen/Stubbin sixpack-hallituksesta kesken kauden poistuneet vasemmistoliitto ja vihreät menestyivät vaihtelevasti. Vihreät onnistuivat kasvattamaan ääniosuuttaan 1,3 prosenttiyksikköä. Tällä kertaa 8,5 prosentin tulos toi puolueelle 15 edustajaa, mikä on peräti viisi enemmän kuin aiemmin. Vasemmistoliitto puolestaan kärsi prosenttiyksikön tappion. 7,1 prosentin kannatus vei kaksi kansanedustajaa, ja uudessa eduskunnassa paikkaluku on 12.

    RKP säilytti asemansa, 9 kansanedustajaa 4,9 prosentin kannatuksella, mutta hallituskumppani Kristillisdemokraatit menetti 0,5 prosenttiyksikköä ja yhden kansanedustajapaikan.

    Vasemmisto menetti kannatustaan – myös SKP

    Vasemmiston kannatus romahti eduskuntavaaleissa historiallisen alhaalle. Eduskuntavasemmisto menetti kymmenen kansanedustajan paikkaa. Kaikista puolueista vasemmiston kannatus oli eduskuntavaaleissa alle 24 prosenttia.

    Myös SKP:n kannatus laski. Kannatuksesta suli 0,1 prosenttiyksikköä, noin 1 600 ääntä edellisiin eduskuntavaaleihin verrattuna. SKP jäi 0,3 prosentin kannatuksella eduskunnan ulkopuolisista puolueista kolmanneksi suurimmaksi ryhmäksi Piraattipuolueen (0,8%) ja Itsenäisyyspuolueen (0,5%) taakse.

    Kotimaan äänestysprosentti jäi tällä kertaa 70,1 prosenttiin. Mitätöityjä ääniä annettiin reilut 16 000 (0,6 %).

    SKP:n vaaliarvioita

    Puheenjohtaja JP Väisänen: Vaalitulos on pitempiaikaisen työn väliarvio

    Pääsihteeri Heikki Ketoharju: Vaalitulos haastaa toimintaan AY- ja kansalaisliikkeissä

    Kommunistisen nuorisoliiton puheenjohtaja Simo Suominen: Eduskuntavaalit asianyhteyteen

    Helsingin kaupunginvaltuutettu Yrjö Hakanen: Kiitos tukijoille, taistelu jatkuu


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ukrainan toistuvat drooni iskut Venäjän kohteisiin Suomenlahden eteläpuolella kärjistävät tilannetta myös Suomessa. Kuva Bengt Nyman CC0 4.0
    Uutiset
    1.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomi tutkii Ukrainan droonien harhautumista – ilmatilaloukkaus paljastaa suurvaltojen varjokamppailun

    Suomen ilmatilaan on tiistaina (31.3.) tunkeutunut taas uusi drooni. Sen kerrotaan laskeutuneen Kaakkois-Suomeen Pyhäjärven jäälle. Sunnuntaina (28.3.

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Miltonin myötätuntokuiluteoria osoittaa ongelma ei ole autistissa, vaan normissa. Kuva Chretien Legouais CCO 0.0.
    Uutiset
    30.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Autistit kommunikoivat keskenään sujuvasti – haasteet syntyvät vasta neurotyypillisten kanssa

    Kerttu Matinpuro kuva Miguel Lopez
    Ulkomaat
    29.3.2026
    Miguel López

    Länsi-Sahara ei ole kaukana

    SKPn Lapin piiri vaatii täyskäännöstä hallituksen politiikkaan”Rahat soteen, ei sotaan.” Kuva Ninara CCO 2.0
    Mielipiteet
    28.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asemenoihin löytyy rahaa, mutta hoitoon ei – kriittinen kannanotto puhuttelee

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!