Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Henkilökohtaisten avustajien uusi työehtosopimus voimaan

    Kotimaa
    24.10.2023 - 13:14
    Tiedonantaja Jyväskylä
    Digilehti: Tiedonantaja lokakuu 2023
    Kuva: Emma Grönqvist.

    JHL:n ja Heta ry:n hallinnot ovat hyväksyneet henkilökohtaisten avustajien tes-neuvottelujen tuloksen. Uusi työehtosopimus on voimassa 1.10.2023-30.4.2025.

    Tiedonantaja kertoi numerossa 07/2023, kuinka yksityisen sosiaalipalvelualan työntekijät sekä Heta-TESin piiriin kuuluvat henkilökohtaiset avustajat kamppailivat palkoistaan ja työehdoistaan. Sopimusten syntyä vauhditettiin lakoilla ja muilla työtaistelutoimilla. Yksityiselle sosiaalipalvelualalle saatiin kesäkuussa aikaan sopimus, joka on voimassa 31.12.2025 saakka. Sen sijaan Heta-TES oli tuolloin edelleen auki. Työtaistelutoimet keskeytettiin, ja neuvotteluihin palattiin kesälomien jälkeen.
    Henkilökohtaisten avustajien TES-neuvottelu käynnistyivät tammikuussa ja maaliin päästiin syyskuun lopussa. Ala ehti olla sopimuksettomassa tilassa viisi kuukautta.

    Neuvottelujen vauhdittamiseksi jouduttiin turvautumaan erilaisiin järjestöllisiin toimiin. Keväällä organisoitiin muun muassa kaksi henkilökohtaisten avustajien lakkoa – ensimmäistä kertaa koskaan. JHL:n neuvotteluista vastanneet sopimusasiantuntijat Laura Tuominen ja Hanna Katajamäki ovat tyytyväisiä sopimuksen lopputulokseen.

    Tavoitteena oli kuroa umpeen ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Helsingin yliopiston tuore tutkimus nostaa esiin vakavan ja pitkään kyteneet ongelman: tehometsätalous yksinkertaistaa metsärakennetta, vähentää lahopuun määrää ja voi h

    Miltonin myötätuntokuiluteoria osoittaa ongelma ei ole autistissa, vaan normissa. Kuva Chretien Legouais CCO 0.0.
    Uutiset
    30.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Autistit kommunikoivat keskenään sujuvasti – haasteet syntyvät vasta neurotyypillisten kanssa

    Kerttu Matinpuro kuva Miguel Lopez
    Ulkomaat
    29.3.2026
    Miguel López

    Länsi-Sahara ei ole kaukana

    SKPn Lapin piiri vaatii täyskäännöstä hallituksen politiikkaan”Rahat soteen, ei sotaan.” Kuva Ninara CCO 2.0
    Mielipiteet
    28.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asemenoihin löytyy rahaa, mutta hoitoon ei – kriittinen kannanotto puhuttelee

    Sosiaalinen media voi syventää demokratian kriisiä. Kuva Ibrahim.ID CCO 4.0
    Uutiset
    27.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lyhyt muisti on demokratian heikkous

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!