Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Jyväskylän kommunistit kuntavaalitaisteluun: Kuntalaisten lähipalvelut ja vaikutusmahdollisuudet turvattava

    Arkiston arkiston artikkeli
    4.1.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 1/2008

    SKP lähtee vuoden 2008 kunnallisvaaleihin tavoitteinaan kunnallisten lähipalvelujen kehittäminen, asukkaiden vaikutusmahdollisuuksien vahvistaminen ja kuntalaisten demokraattisten perusoikeuksien puolustaminen. Kuntajakoselvittäjän esitykset Jyväskylän kaupungin ja Jyväskylän maalaiskunnan liitoksesta lyövät korvalle näitä tavoitteita, toteaa SKP:n Jyväskylän piirijärjestö kannanotossaan.

    Asukasmäärän ja päätettävien asioiden määrän kasvaessa päättäjien määrää esitetään radikaalisti vähennettäväksi. Tämä tarkoittaa piirijärjestön mukaan vallan keskittämistä entistä pienemmälle joukolle luottamusmiehiä ja virkamiesjohtoa. Kun päätöksenteossa mukana olevien kuntalaisten määrä vähenee, merkitsee esitys vääjäämättä kuntalaisten vaikutusmahdollisuuksien heikkenemistä.

    Päättäjien määrän vähentämisellä halutaan varmistaa kuntalaisten tahdon vastaisten päätösten läpivienti konsensuksen hengessä. Demokratiaan kuuluvat kuitenkin olennaisesti erilaiset, jopa keskenään ristiriitaiset näkemykset, joiden hävittämisen seurauksena politiikasta häviää politiikka. Piirijärjestö ei hyväksy pyrkimyksiä paikallispoliittisen vallan keskittämisestä. Nykyisessäkin Jyväskylässä on riittävästi huonoja kokemuksia pienen piirin vallankäytöstä. On aika ottaa opiksi virheistä, eikä esittää sellaisten menettelytapojen vahvistamista.

    Kauniit puheet kuntalaisten aktiivisuuden tukemisesta eivät piirijärjestön mukaan toimi, jos kuntalaisten päätösvaltaa samanaikaisesti vähennetään. Poliittisen vaikutusvallan menetys ei ole korvattavissa tupailtojen ja kuntalaisfoorumien lisäämisellä. Ei ole hyväksyttävää, että politiikasta pyritään tekemään ns. vaativaa asiantuntijuutta, johon tavallisella kuntalaisella ei käytännössä olisi ymmärrystä osallistua. Näinhän nyt perustellaan mm. sitä, että liitoksesta ei haluta järjestää kansanäänestystä.

    Kuntalaiset ovat itse parhaita asiantuntijoita, joiden puoleen valtuutettujen olisi syytä kääntyä useammin kuin neljän vuoden välein järjestettävissä kunnallisvaaleissa. Kansanäänestyksen järjestämisestä on syytä tehdä päätös molempien kuntien seuraavissa valtuustojen kokouksissa, kannanotossa todetaan.

    Ehdokaslista karttuu

    Suostumuksensa SKP:n kunnallisvaaliehdokkaiksi Jyväskylässä ovat tähän mennessä antaneet seuraavat henkilöt: työmies Mauri Jukarainen (55v.), tarkastuslautakunnan varajäsen, opiskelija Aino Kainulainen (23v.), kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen FM Satu Kortelainen (35v.), opiskelija Antti Kurko (26v.), liikuntalautakunnan jäsen, varavaltuutettu, nuorisokodinjohtaja Vesa Lankinen (47v.), varastotyöntekijä Eetu Suhonen (49v.), yht. lis., fil. lis. Erkki Tynjä (57v.), valtuutettu, sosiaalityöntekijä, KM Riitta Tynjä (55v.) ja kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen, opiskelija Viljami Vaskonen (23v.). SKP:llä on tällä hetkellä Jyväskylässä kolmen hengen valtuustoryhmä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Saksalainen Deutsche Welle (DW) uutisoi 29.11.

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!