Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    KRAY: Jo riittää kansallisomaisuuden ryöstäminen!

    Kotimaa
    20.10.2014 - 12:16
    Sippo Kähmi
    Toivo Koivisto
    Kari Pekkarinen juonsi Hakaniemessä ay-liikkeen avoin mikki -tapahtumaa viime huhtikuussa. / Toivo Koivisto |

    Kuka muistaa, mikä ja milloin oli vasemmiston ja ay-liikkeen edellinen yhteiskunnallisen edistyksen aloite?

    Tämän kysymyksen aikoo esittää Helsingin Hakaniemessä 22. lokakuuta joukko ay- ja ruohonjuuritason kansalaistoimijoita. Kriittisen ay-verkoston poliittisessa mikki auki -tapahtumassa mukana ovat muun muassa Helsingin työttömät, Vaihtoehto EU:lle -tiedotuskeskus ja eri liittoja edustavat ammattiyhdistysaktiivit.

    – Yhteiskunnallisesta kehityksestä käytävässä taistelussa aloite on jo vuosikymmenien ajan ollut elinkeinoelämällä, sanoo KRAY:n pääkaupunkiseudun toimintaryhmän Mauri Perä.

    Hän pitää Elinkeinoelämän keskusliiton työmarkkinajohtaja Lasse Laatusta johdonmukaisena luokkakantaisena rahavallan ideologina, joka on päässyt viime vuosina valitsemaan yhteiskunnallisen keskustelun teemat.

    – Olisiko nyt jo meidän vuoro, pitkän linjan ammattiyhdistysaktiivi kysyy.

    Mukana järjestelyissä on myös Kari Pekkarinen, Metalliliiton ammattiosasto 5:n puheenjohtaja. Päätös Palmian pilkkomisesta osoittaa hänestä, miksi vahvalle poikkiammatilliselle ay-verkostolle on tilausta.

    – Tämä on osa samaa iänikuista yksityistämisideologiaa. Vaikka liikelaitoksen yhtiöittäminen ei tarkoita suoraan yksityistämistä, siihen se jatkossa johtaa. Se on saatava torjuttua.

    Myös Yhdysvaltain ja EU:n välillä käytävät salaiset TTIP-vapaakauppaneuvottelut ovat Pekkarisesta ay-liikkeelle enemmän kuin iso uhka. Hän toivoisi SAK:lta jämäkämpiä kannanottoja sopimukseen sisältyvistä ongelmista.

    Muutkin ay-liikkeen johdon viimeaikaiset päätökset tulevat luultavasti herättämään torilla kritiikkiä, Pekkarinen arvailee.

    – Esimerkiksi eläkeratkaisua ei varmaankaan taputtaen hyväksytä.

    Ay- ja ruohonjuuritason kansalaistoimijoiden mikki auki –tapahtuma Helsingissä HOK-Elannon aukiolla Hakaniemessä 22.10. klo 15.00 – 17.00.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    WHOn mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta. Kuva UN Women Marni Gilbert CCO 2.0.
    Uutiset
    8.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    WHO: Sukupuolittunut eriarvoisuus on rakenteellinen kriisi

    YK:n alaisen Maailman terveysjärjestön (World Health Organization) Euroopan osaston tuore analyysi paljastaa, että sukupuolittuneet terveyserot eivät ole kaventumassa, vaan mon

    Lapsettomilla naisilla on korkeimmat tulot, vaikka heidänkin vuositulonsa jäivät lapsia saaneiden miesten tuloista noin 10 000 euroa jälkeen. Kuva WendyAvilesR CCO 4.0
    Uutiset
    7.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lapsen syntymä heikentää naisten tuloja

    Paloheinän terveysaseman toiminta jatkuu. Kaupunginvaltuusto pysäytti suunnitelmat lopettaa pohjoisen ja läntisen Helsingin lähiterveysasemat. Kuva Wikimedia Commons
    Politiikka
    6.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Lähiterveysasemien puolustajille erävoitto Helsingissä

    Avunhakijoiden määrä ennätyslukemissa – yli 60 prosentin kasvu kuluvan vuosikymmenen aikana. Kuva Bold Content CCO 2.0
    Kotimaa
    6.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nuorten naisten kokema seurusteluväkivalta kasvanut nopeasti

    Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht (cropped) kuva Karl Maria Stadle
    Uutiset
    5.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naistenpäivän 2026 tapahtumat kokoavat laajaa rintamaa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!