Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kuolonuhrien määrä taas jyrkässä nousussa Irakissa

    Arkiston arkiston artikkeli
    14.3.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 11 / 20.3.2008

    Yhdysvallat liittolaisineen hyökkäsi Irakiin viisi vuotta sitten 20.3.2003. Suurin osa hyökkäyksen perusteluista voitiin osoittaa valheellisiksi jo ennen hyökkäystä. Hyökkäyksen jälkeen loputkin perustelut vahvistuivat valheellisiksi.

    Pian kävi myös selväksi, että USA oli juuttuneena miehityssotaan, jota se ei voinut voittaa. Niin siviilitappiot kuin miehityssotilaidenkin tappiot ja aineelliset kustannukset paisuivat paisumistaan, vaikka niitä yritettiinkin peitellä.

    George W. Bushin hallinnon uusi yritys kääntää tilannetta oli viime vuoden alkupuolella aloitettu ”surge”, hyökkäysaalto. Irakiin lähetettiin 30 000 sotilasta lisää, joukot tehostivat hyökkäyksiään ja ilmavoimien terrorihyökkäyksiä lisättiin rajusti.

    ”Surgen” perusteluna julkisuudessa käytettiin uskonryhmien välisen väkivallan saattamista kuriin erityisesti Bagdadissa. Todellisuudessa kyse oli epätoivoisesta yrityksestä välttää tappio taistelussa voimistunutta vastarintaliikettä vastaan ja saada yleinen mielipide uudelleen sodan kannalle.

    USA itse oli organisoinut, lietsonut ja rahoittanut uskonryhmien välistä väkivaltaa muun muassa kuolemanpartioiden avulla ja järjestämällä pommi-iskuja moskeijoissa ja toreilla. Tätä voitiin propagandassa käyttää perustelemaan miehityksen jatkamista ja joukkojen vetäytymisvaatimusten torjumista.

    Viime vuonna monet USA:ssa saatiinkin uskomaan, että ”surge” toimi. Siviili- ja sotilastappiot näyttivät välillä vähenevän….

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Työnantajat ottavat tekoälyn käyttöön rekrytoinnissa varovaisesti – työnhakijat ovat jo askeleen edellä. Kuva Acebrand CCO 0.0.
    Uutiset
    19.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tekoäly muuttaa työnhakua

    Duunitorin tuore Kansallinen rekrytointitutkimus 2026 piirtää kuvan suomalaisesta työelämästä, jossa tekoäly on jo läsnä, mutta sen käyttö jakautuu epätasaisesti.

    OVE loukku uhkaa ikääntyviä työttömiä. Kuva Eero Happonen CCO 4.0
    Politiikka
    18.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Paljastuuko perustoimeentulon yleistuki sudenkuopaksi?

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Työttömien Keskusjärjestö varoittaa kynnysrahan normalisoitumisesta. Kuva Florian Plag CCO 2.0
    Kotimaa
    15.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työttömien Keskusjärjestö: Hyväksikäyttö estettävä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!