Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kuubassa parannetaan seksuaalivähemmistöjen oikeuksia

    Ulkomaat
    31.5.2010 - 13:36
    Marko Korvela
    Toivo Koivisto
    Mariela Castro on tehnyt pitkäjänteisesti työtä naisten sekä seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolesta. / Toivo Koivisto |

    Amerikkalainen runoilija ja ihmisoikeusaktivisti Allen Ginsberg vieraili Kuubassa vallankumouksen jälkeen 1960-luvun alussa. Kommunistiperheen poika halusi tutustua saarivaltion sosialismiin. Homoseksuaali Ginsberg oli myös huolissaan maan seksuaalivähemmistöjen tilanteesta, jota katolinen perinne sekä vahva machokulttuuri heikensivät.

    Vuonna 1997 menehtynyt Ginsberg olisi sangen tyytyväinen Kuuban nykyiseen kehitykseen, mikäli Mariela Castroa on uskominen.

    Mariela Castron isä on Kuuban presidentti Raúl Castro. Hänen äitinsä Vilma Espín Guillos oli tunnettu feministi, joka muun muassa perusti Kuuban naisten liiton vuonna 1960.

    Omena ei ole taaskaan kauas puusta pudonnut. Mariela Castro on tehnyt pitkäjänteisesti työtä naisten sekä seksuaalivähemmistöjen oikeuksien puolesta.

    Toukokuussa Castro kävi myös Suomessa Suomi-Kuuba-seuran sekä Maailma kylässä -festivaalin vieraana. Matkatoverina hänellä oli Kuuban naisliikkeen aktiivi Carolina Amador.

    Sukupuolten välinen tasa-arvo toteutuu Kuubassa hyvin. Naiset osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnan pyörittämiseen, ja heitä näkee myös perinteisesti miesvaltaisilla aloilla. Esimerkiksi insinööreistä 60 prosenttia on naisia. Hallituksen ministereistä naisia on lähes puolet. Kuuban varapresidentti on niinikään nainen.

    Työsarkaa riittää silti. Kuuba on pohjoismaihin verrattuna köyhä. Tilannetta ei paranna Yhdysvaltain jo vuosikymmeniä jatkunut kauppasaarto. Resurssien puute vaikeuttaa sosialismin rakentamista.

    Stereotypioita vastaan

    Lauantaina yleisölle puhunut Castro korosti, miten kaiken sorron takana on ihmisten asettaminen eriarvoiseen asemaan: toiset ovat tavalla tai toisella parempia kuin toiset.

    Kuuban vallankumous takaa Castron mukaan kaikille tasavertaiset oikeudet. Sateenkaarikansan oloissa on 2000-luvulla tapahtunut muutosta parempaan suuntaan.

    – Syrjintää esiintyy yhä, ja toimimme asioiden korjaamiseksi. Tällä hetkellä Kuubassa on paljon kampanjoita seksuaalivähemmistöjen oikeuksien parantamiseksi. Kampanjat saavat myös laajaa mediahuomiota.

    Castro huomauttaa, että Kuubassa transseksuaalit saavat ilmaisen sukupuolenvaihdosleikkauksen ainoana maana maailmassa.

    – Myös kasvatuksessa pyritään rikkomaan sukupuoleen ja seksuaalisuuteen liitettyjä stereotyyppisiä käsityksiä. Esimerkiksi viranomaisille järjestetään laajoja kurssituksia, joissa opetetaan ottamaan huomioon seksuaalivähemmistöt.

    Mariela Castrolla on itsellään poika, jota vanhemmat ovat kasvattaneet avoimuuteen. Hän kertoo saaneensa omalta äidiltään perintönä arvostuksen itsensä kehittämistä, kulttuuria ja opiskelua kohtaan.

    Castro ja Carolina Amador vierailivat myös Spartacus-säätiön Kuuba-solidaarisuusteltalla.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!