Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Liikunta-ammattien arvostus

    Kotimaa
    16.2.2024 - 12:22
    Punaposki
    Digilehti: Tiedonantaja helmikuu 2024

    SUOMEN KUVALEHDESSÄ 4/24 oli mielenkiintoinen artikkeli eri ammattien arvostuksesta maassamme vuonna 2023. Edellinen vastaava selvitys oli tehty vuonna 2018, johon artikkelissa vuoden 2023 tuloksia verrattiin. Tuloksiin näyttää heijastuvan tietojen keräyksen ajankohtainen yhteiskunnallinen keskustelu. Tuloksia voi tarkastella myös liikuntapoliittisesta näkökulmasta.

    Selvityksessä oli 379 eri ammattia, joista kärki muodostui seuraavaksi (sulkeissa vuoden 2018 sijoitus): 1. Kirurgi (1.) 2. Erikoislääkäri (2.), 3. Palopelastaja (13.), 4. Neurologi (6.), 5. Sairaanhoitaja (19.). Kärjessä olevista ammateista ehkä tunnetuin henkilö on edesmennyt neurokirurgi Juha Hernesniemi, jonka henkilöhistoriassa on liikuntaa sivuava piirre. Hän harrasti nuorena telinevoimistelua ja ilmeisesti siitä hänelle oli jäänyt tapa aloittaa päivätyöt minuutin käsillä seisonnalla. Se liittyi kai jollain tavalla neurokirurgin työn fyysiseen puoleen.

    Sairaanhoitajan nousu sijalle 5. kuvastanee hyvin yleistä mielipidettä tehtävän tärkeydestä. Sen ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Yhdysvaltojen 3.

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Pérez Pirelan mukaan sota voitetaan vain maaperällä, saappaat savessa. Kuvassa bolivaarisen miliisin joukkoja. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    6.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelalainen filosofi kysyy: Onko Venezuela ensimmäinen kohde Yhdysvaltojen uudessa laajentumisessa?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!