Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Lisää barbaarisia teloituksia

    Arkiston arkiston artikkeli
    19.1.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 3/2007.

    Uusimmat teloitukset Bagdadissa korostavat USA:n miehittämässä Irakissa vallitsevaa barbariaa. Saddam Husseinin velipuoli ja hänen hallintonsa tiedustelupalvelun päällikkö Barzan Ibrahim al-Tikriti ja Irakin vallankumoustuomioistuimen päätuomari Awad Hamed al-Bander hirtettiin viime maanantaina aamuhämärissä. Näytösoikeudenkäynnissä annettu tuomio pantiin täytäntöön USA:n valvonnassa.

    Hirtettäessä Barzanin pää irtosi muusta ruumiista. ”Se oli Jumalan teko”, kommentoi nukkehallituksen edustaja Bassam al-Husseini. Tällä hän ilmeisesti viittasi jo aikoja sitten perättömäksi todettuun legendaan, jonka mukaan Barzan olisi tunkenut uhrejaan lihamyllyyn Dujailissa vuonna 1982.

    Barzan oli kuolemassa syöpään. Nyt on yritetty selittää, että syöpä olisi heikentänyt hänen ruumistaan niin, että pää irtosi hirtettäessä. Kannattaa kuitenkin muistaa, että Saddamin ruumiista levisi kännykkävideon ohella myös kuva, jossa selvästi näkyi, että hänen kurkkunsa oli viilletty auki. Ei siis ole poissuljettua, että myös Barzan sananmukaisesti teurastettiin ennen kuin hirttoköysi kiristettiin hänen kaulaansa.

    Uusimmat teloitukset ovat herättäneet inhoa ja vihaa miljoonien ihmisten keskuudessa ympäri maailmaa ja vahvistaneet heidän näkemystään, jonka mukaan USA:n operaatio Irakissa on ytimiään myöten rikollinen. Jopa Irakin shiia- ja kurdialueilla reaktio teloituksiin on ollut yleensä vaisu. Monien ihmisten keskuudessa on kasvava tietoisuus siitä, että tällaisilla barbaarisilla kostoteoilla ei ole mitään tekemistä baath-hallinnon aikana kärsimään joutuneiden irakilaisten janoaman aidon oikeuden kanssa.

    Olivatpa teloitetut syyllistyneet miten raskaisiin rikoksiin tahansa, Bushin hallinnolla ja sen liittolaisilla ei ole mitään oikeutta tuomita ja teloittaa ketään. Pikemminkin laittoman hyökkäyksen, miehityksen ja siviilien joukkomurhien toimeenpanijat pitäisi asettaa tuomiolle rikoksistaan.

    (ES)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Euroopan unionin puolustusteollisuus rakentuu edelleen venäläisen nikkelin varaan, vaikka Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa jatkuu jo kolmatta vuotta.

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!