Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Malevitshia ja muuta makeaa Espoon WeeGee-talossa

    Arkiston arkiston artikkeli
    20.10.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 38/2006.

    Espoon Cityssä oli jo perin juurin kyllästytty kaupungin yksipuoliseen maineeseen Blogistanin keisarikuntana ja IT:n ihmemaana, jossa kaikki kirkasotsaiset insinöörit tietävät, että kaksi kertaa kaksi on noin neljä.

    Asialle päätettiin tehdä jotain – ja tehtiin.

    Perjantaina 13.lokakuuta herran vuonna 2006 pyörähti käyntiin WeeGee-talon mahtava kulttuurikeidas. Tavallinen monokansa pääsi tutustumaan vuosien kovan työn tuloksiin. Avajaispäivänä kävi väkeä hiljakseen, mutta lauantaina tahti kiihtyi ja sunnuntaina ihmiset joutuivat jo jonottamaan.

    Me lehdistön edustajat – viisaat toimittajat – saimme kahvia, pullaa ja puheita tiistaina 10. päivänä ja sitten pääsimme hajaantumaan Aarno Ruusuvuoren suunnittelemaan jännittävään teollisuusrakennukseen, jota itse olin katsellut vain Tarvon tieltä ohi ajaessa. Hiki nousi pintaan kun tajusin miten valtava tuo Weilin&Göösin entinen painotalo oli. ja yllätys oli sekin, että nyt avattiin viisi kulttuurilaitosta eikä pelkästään taidemuseo EMMA….

    KARI LINDSTRÖM

    Kirjoittaja on helsinkiläinen taidegraafikko


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Elintarviketeollisuus hakee yhteisiä pelisääntöjä ja verokannustimia – mutta voiko bisnes todella pelastaa luonnon?
    Kotimaa
    20.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Elintarviketeollisuus lupaa pysäyttää luontokadon

    Suomalainen elintarviketeollisuus on asettanut kunnianhimoisen tavoitteen: alan toiminnan ei haluta aiheuttavan luontokatoa enää vuonna 2040.

    Työnantajat ottavat tekoälyn käyttöön rekrytoinnissa varovaisesti – työnhakijat ovat jo askeleen edellä. Kuva Acebrand CCO 0.0.
    Uutiset
    19.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tekoäly muuttaa työnhakua

    OVE loukku uhkaa ikääntyviä työttömiä. Kuva Eero Happonen CCO 4.0
    Politiikka
    18.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Paljastuuko perustoimeentulon yleistuki sudenkuopaksi?

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!