Neuvostoliitossa ja Venäjällä opiskelleiden muistitieto talteen!

Eri lähteiden mukaan Neuvostoliitossa opiskeli 1950-luvun lopulta aina vuoteen 1991 yli 6000 suomalaista. Usein oletetaan, että valtaosa olisi käynyt ideologiaan, marxismi-leninismin teoriaan painottuvaa Moskovan puoluekoulua tai ns. Komsomol-koulua. Se ei pidä paikkaansa, vaan vähintäänkin 90 % valmistui työelämään erilaisilta kielikursseilta, tavallisista ammattioppilaitoksista, monista arvostetuista instituuteista ja yliopistoista.
Eniten suomalaisia opiskeli Moskovassa, Leningradissa (Pietarissa), Kiovassa, Minskissä ja Harkovassa.1970-80-luvut olivat niitä aikoja, jolloin Neuvostoliittoon lähdettiin opiskelemaan suurin joukoin, jopa satoja suomalaisnuoria joka vuosi. Myös Neuvostoliiton hajoamisen jälkeisellä Venäjällä on opiskellut vähintäänkin satoja suomalaisia.
Opiskeltavat oppiaineet ovat olleet hyvin monipuolisia: venäjän kieli ja kirjallisuus, lääketiede, insinööritieteet, matematiikka, biologia, historia ja muut humanistiset tieteet, kansainvälinen oikeus, taloustiede, taideaineet, teatteri ja elokuva.
Muistitietokeruu 2023–2025
Opiskelijayhdistys Venäjällä ja entisessä Neuvostoliitossa opiskelleet (VeNeOy) on suunnitellut erilaisen ...