Pakina: Kaikki on kamalan kallista!

Kävin eilen Lidlissä. Olen ostanut sieltä sellaisia pieniä tomaattirasioita, joissa on kirsikkatomaatteja. Olin tiistaina Lidlissä ja katsoin sitä hyllyä ja tomaattien hintalappua. Olen ihan varma, että ne olivat ennen 1,15 euroa, mutta nyt se hinta olikin 1,40. Siis mitä hemmettiä!
Sitten aloin miettiä, että aika moni muukin juttu on tainnut kallistua. Sanovat, että se johtuu siitä Ukrainan sodasta, mutta en usko. Ahneudesta se johtuu! Voittoa pitää saada niin laitetaan vaan kasvavat kulut asiakkaiden maksettavaksi. Eihän niillä ole vaihtoehtoja.
Me ollaan jo pitkään käyty Lidlissä kun ei meillä riitä rahat senkään vertaa muissa kaupoissa. K-market on rikkaiden kauppa, haen vain tarjoukset sieltä, muuten tulen ryöstetyksi. S-marketissa on halvempaa, mutta lompakko on ohjannut etsimään vielä halvempaa. Eikä ole enää halpaa sielläkään.
...