Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Prometheus-leirien kesä käynnistyi – ”Leiri on monelle nuorelle ensimmäinen paikka, jossa hänet kohdataan tasavertaisena”

    Kotimaa
    Avainsanat: Protu, protuleirit, nuorisotyö
    6.6.2022 - 18:20
    Petra Packalén
    Protu 2021 Rievelinmutka
    Yhdenvertaisuus on yksi protuleirien ohjaavista arvoista. Kuva kesältä 2021 Rivelinmutkan leiriltä. Kuva Jouka Heikkinen

    Prometheus-leirien, tuttavallisemmin protuleirien, kesä käynnistyi sunnuntaina 5. kesäkuuta. Kesä–elokuun aikana järjestetään yhteensä 57 leiriä ympäri Suomea ja niille osallistuu yhteensä lähes 1000 leiriläistä.

    Protuleirien suosio on ollut kasvussa ja leirit on ilmoittauduttu täyteen vuosi vuodelta yhä lyhyemmässä ajassa. Tämän kesän kaikki suomenkieliset 8. tai 9. luokan käyneille suunnatut leirit tulivat täyteen vain kolmessa päivässä ilmoittautumisen avautumisesta.

    Vuonna 2019 julkaistun tutkimuksen mukaan protuleirit vahvistavat nuorten itsetuntoa, sosiaalisia taitoja ja suvaitsevaisuutta sekä vaikuttavat leiriläisten ajatteluun pidemmällä aikavälillä.

    Protuleirillä keskustellaan ja väitellään yhteiskunnallisista, filosofisista ja omaan elämään liittyvistä teemoista. Leiriviikon aikana käsiteltäviä teemoja ovat esimerkiksi identiteetti, ympäristö ja yhteiskunnallinen vaikuttaminen. Leiritoiminnan ohjaavia arvoja ovat ilo ja hyvinvointi, yhdenvertaisuus, utelias pohdinta sekä vastuullisuus.

    Leirillä pyritään kannustavaan ja osallistujia kunnioittavaan ilmapiiriin muun muassa turvallisen tilan periaatteilla ja ryhmäytymiseen panostamisella. Yhteishengen rakentumista tuetaan myös pienellä ryhmäkoolla: jokaisella leirillä on vain 12–18 osallistujaa.

    Protuleirien vetämisestä vastaavat kahden yli 20-vuotiaan vapaaehtoisen ohjaajan ja viiden 15–19-vuotiaan apuohjaajan leiritiimit. Monet leiriläiset lähtevät oman leirin jälkeen mukaan Protun toimintaan esimerkiksi seuraavan kesän apuohjaajiksi.

    Leiritoiminnasta vastaava Prometheus-leirin tuki ry:n, tuttavallisemmin Protu, pitää leireillä tärkeimpänä nuorten leiriläisten omaa ajattelua ja keskinäistä keskustelua.

    – Protuleiri on monelle nuorelle ensimmäinen paikka, jossa hänet kohdataan tasavertaisena ja hänen ajatuksensa ja tunteensa otetaan vakavasti. Leirin turvallisilla aikuisilla on tässä iso rooli. Niin leirit kuin yhdistystoiminta niiden takana ovat omiaan elinikäisten ystävyyksien muodostumiselle, Protun puheenjohtaja Alma Koivisto sanoo.

    Protu päivitti kevätkokouksessaan huhtikuussa yhdistyksen arvoja, missiota ja visiota. Kokouksessa linjattiin muun muassa, että Protu on antifasistinen, antirasistinen, antiableistinen ja feministinen. Kaikki Protun toiminta on myös uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumatonta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!