Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Talibanit pakottavat yhä nuoremmat tytöt pukeutumaan burkaan

    Ulkomaat
    15.8.2024 - 13:29
    INTER PRESS SERVICE / LEARNING TOGETHER
    Digilehti: Tiedonantaja elokuu 2024
    Kuva: Midjourney

    Afganistanissa valtaa pitävät talibanit pakottavat naiset ja yhä nuoremmat tytöt käyttämään kodin ulkopuolella kaiken peittävää burkaa ja kulkemaan vain miespuolisen sukulaisen saattamana. Tottelemattomia uhkaavat vankeus, kidutus ja raiskaus.

    Afganistanissa toimivan YK:n alaisen järjestön heinäkuun alkupuolella julkaiseman raportin mukaan talibanit ovat rajoittaneet rajusti naisten ja tyttöjen mahdollisuuksia koulutukseen, työhön ja pukeutumiseen. Heitä ohjeistetaan käyttämään peittäviä kaapuja eivätkä he saa matkustaa ilman mahramia eli miespuolista lähisukulaista. Naisilta on kielletty pääsy julkisiin puistoihin. Talibanit ovat vaikeuttaneet merkittävästi naisten osallistumista työelämään.

    Raportin mukaan Afganistanissa vallitsee pelon ilmapiiri. Tämä näkyy ja tuntuu jokapäiväisessä elämässä. Hyveiden edistämisen ja paheiden torjumisen ministeriön katupartiot kiertävät kaduilla. Ne huomauttavat, jos naisten ja tyttöjen pukeutuminen ei ole talibanien määräysten mukaista tai jos he kulkevat ilman mahramia.

    Jos naiset yrittävät puolustaa ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!