Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tuhannet marssivat Tel Avivissa rauhan puolesta

    Ulkomaat
    8.6.2010 - 11:12
    Tiedonantaja
    Hadash
    Mielenosoituksen järjesti laaja rintama kommunistisia ja rauhanjärjestöjä. / Hadash |

    Reilu 15 000 kommunistia ja rauhanaktivistia marssi lauantaina Tel Avivissa Israelissa. Mielenosoituksella vastustettiin 43 vuotta jatkunutta Palestiinan miehitystä ja Israelin armeijan viime viikolla tekemää avustuslaivueiskua vastaan. Mielenosoituksen järjesti laaja rintama kommunistisia ja rauhanjärjestöjä, joukossa muun muassa Israelin kommunistinen puolue sekä radikaali rauhanjärjestö Hadash.

    – Puolustusministeri Barak ei suostu etenemään rauhan reittiä, vaan suuntaa meitä vaarallisille vesille. Samat tahot, jotka lähettivät sotilaita yölliseen hyökkäykseen rauhansaattuetta vastaan, ovat myös vastuussa Israelin viemisestä uuteen ja vaaralliseen selkkaukseen, sanoi Hadash-aktiivi Dov Khenin, Israelin parlamentin Knessetin jäsen.

    Niinikään Knessetissä toimivan Hadashin puheenjohtajan Mohamed Barakehin mukaan oikeistoa on nyt estettävä eristämästä poliittisesti maan vasemmistoa ja arabeja.

    "Hallitus hukuttaa meidät kaikki", oli mielenosoituksen paljon puhuva otsikko.

    Huolimatta muutamista äärioikeiston provosointiyrityksistä marssi oli järjestäjien mukaan odotettua suurempi menestys.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!