Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tuomio Israelin väkivallalle

    Ulkomaat
    31.5.2010 - 11:33
    Tiedonantaja
    Toban Black
    Gazan saartoa vastaan on osoitettu mieltä ympäri maailmaa. Kuva Kandan Ontariosta viime vuodelta. / Toban Black |

    Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja Yrjö Hakanen tuomitsee Israelin armeijan öisen hyökkäyksen humanitaarista apua Gazaan kuljettaneelle avustuslaivalle. Hyökkäyksessä on tähänastisten tietojen mukaan tapettu toista kymmentä rauhanaktivistia ja useat ovat loukkaantuneet.

    Hakanen vaatii Suomen ulkoministeri Alexander Stubbia tuomitsemaan jyrkästi Israelin barbaarisen väkivallan.

    – Suomi ja Euroopan unioni eivät saa tyytyä vaatimaan Israelilta vain selvitystä tapahtuneesta. On irtisanottava Israelin ja EU:n välinen kauppasopimus ja ryhdyttävä pakotteisiin Israelin painostamiseksi lopettamaan väkivalta ja palestiinalaisalueiden laiton miehitys.

    – Samalla on vaadittava Israelia luopumaan ydinaseistuksesta ja katkaistava myös Suomen ja Israelin välinen asekauppa, Hakanen vaatii.

    Israelin kommunistisen puolueen Mohammed Barakehin mukaan Israelin hallituksen hyökkäys aktivistilaivuetta kohtaan mustaa maan mainetta edelleen ja kertoo, miten Israel asettuu kansainvälisen oikeuden yläpuolelle.

    Mielenosoituksia tiedossa

    Maanantaina iltapäivällä on tulossa mielenosoituksia Gazan saartoa ja Israelin harjoittamaa väkivaltaa vastaan.

    Perjantaina puolestaan on luvassa kaksi mielenosoitusta jaetussa Jerusalemissa. Länsipuolella Naiset mustissa -järjestö (Women in Black) järjestää oman mielenosoituksensa samaan aikaan kun itäpuolella asialla ovat kommunistit ja rauhanaktivistit.

    Lauantaiksi on suunnitteilla kommunistien ja kansalaisjärjestöjen mielenosoitus Tel Avivin keskustassa. Tuolloin tulee kuluneeksi jo 43 vuotta siitä, kun Israel aloitti palestiinalaisalueiden miehityksen.

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon