Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Tutkimus
    Avainsanat: ilmastonmuutos, ruuan eettisyys, punainen liha
    5.12.2025 - 9:03
    Toimitus
    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva: Wilfredor CC0 4.0.

    Turun yliopiston BIODIFUL-hanke paljastaa, että merkittävä osa suomalaisista olisi valmis hyväksymään poliittisia ohjauskeinoja, jotka rajoittaisivat lihan kulutusta.

    Keväällä 2024 toteutetussa kuluttajakyselyssä selvitettiin, miten suomalaiset suhtautuvat punaisen lihan hinnan nostamiseen ja saatavuuden rajoittamiseen.

    Tutkimukseen osallistui 1999 vastaajaa, jotka edustivat Suomen väestöä iän, sukupuolen ja asuinalueen osalta. Ohjauskeinojen hyväksyttävyys vaihteli 25–35 prosentin välillä. Hyväksytyin keino oli ympäristölle haitallisimpien lihatuotteiden raskas verottaminen, jonka hyväksyisi 35 prosenttia suomalaisista. Vähiten kannatusta sai lihan alennusmyyntien kieltäminen, jonka hyväksyi vain 25 prosenttia vastaajista.

    ”Hyväksyttävyyden ja oikeudenmukaisuuden välillä oli niin vahva yhteys, että lihan kulutusta rajoittavien toimien hyväksyttävyys erittäin todennäköisesti nousisi, mikäli lakialoitteiden muotoilussa painotetaan tasapuolisuutta,” sanoo Esa-Pekka Nykänen, Turun yliopistolla kansanterveystieteestä väitellyt tutkija BIODIFUL-hankkeen kuluttajakyselyn tuloksia esitellessään (5.11.2025).

    Nykäsen mukaan suurin osa suomalaisista syö suosituksia enemmän punaista lihaa, mikä aiheuttaa merkittäviä haittoja sekä kansanterveydelle että ympäristölle. Nykänen näkee, että tästä syystä oli tärkeää tutkia, millaisia ohjauskeinoja suomalaiset voisivat mahdollisesti hyväksyä.

    BIODIFUL-hanke on Turun yliopiston johtama monitieteinen tutkimuskokonaisuus, joka kehittää luonnon monimuotoisuutta kunnioittavaa johtajuutta ja pyrkii pysäyttämään luontokadon edistäen kestävää yhteiskunnallista muutosta kulutuksessa, liiketoiminnassa ja päätöksenteossa.

    Tutkimuksessa arvioitiin neljää ohjauskeinoa: kaksi liittyi lihatuotteiden hinnoitteluun ja kaksi saatavuuteen. Näitä olivat muun muassa lihatuotteiden hyllytilan rajoittaminen kaupoissa sekä lihan kokonaiskulutuksen puolittaminen.

    Lisäksi havaittiin, että mitä suuremmiksi osallistujat arvioivat luontokadon ja ilmastonmuutoksen riskit, sitä todennäköisemmin he hyväksyivät eri toimet.

    Kansanterveys ja ympäristö puntarissa

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Tämä kulutustaso aiheuttaa vakavia haittoja kansanterveydelle ja ympäristölle.

    Tulokset julkaistiin kansainvälisessä Sustainable Production and Consumption -lehdessä marraskuussa 2025.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    625053973 1309792141183805 6488473072459855461 n
    Uutiset
    2.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuuba Trumpin hampaissa

    Yhdysvallat on kiristänyt Kuubaan kohdistuvaa taloudellista painostusta uudella toimeenpanomääräyksellä, joka pyrkii rankaisemaan maita, yrityksiä ja pankkeja, jotka käyvät

    Kaksi eri neuvottelujärjestöä antoi lähes samanaikaisesti lakkovaroituksen – yksityisen sosiaalipalvelualan kriisi syvenee. Kuva Simo Rista CCO 4.0.
    Uutiset
    1.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoiva-alan kriisi syvenee – kaksi lakkovaroitusta samana päivänä, lähes samaan aikaan

    AKYS
    Uutiset
    31.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    400 lasta vankiloissa: järjestöt kutsuvat helsinkiläiset kaduille Palestiinan puolesta

    Kuva2
    Tutkimus
    30.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomessa ei ole toimintamallia varhaislapsuuden taide- ja kulttuuripalveluille?

    pexels novillolapeyra 12608564
    Mielipiteet
    29.1.2026
    Sari Mikkola
    Tilaajille

    EU:n kohtuuhintaisen asumisen eurooppalainen suunnitelma

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!