Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vasemmistoliiton johto hajottaa taas

    Kotimaa
    22.5.2025 - 14:49
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja toukokuu 2025
    Kuva: Wikimedia commons

    Vasemmistoliiton puoluehallitus on erottamassa useita turkulaisia puolueosastoja, koska ne eivät suostu erottamaan kansanedustaja Johannes Yrttiahoa ja muita kunta- sekä aluevaaleissa Asukkaiden Turku -listalla ehdolla olleita. Myös muualla maassa muilla kuin Vasemmistoliiton listoilla ehdolla olleet ovat saaneet erottamisuhkauksia, minkä seurauksena monet ovat eronneet puolueesta.

    Erottamisen perusteleminen osallistumisella vaaleihin ”kilpailevalla listalla” on nurinkurista. Olihan esimerkiksi Asukkaiden Turku -listan muodostaminen seuraus siitä, että Vasemmistoliiton kunnallisjärjestön johto kieltäytyi ottamasta Yrttiahoa ja toista kaupunginvaltuutettua, Elina Sandelinia, ehdolle kevään vaaleissa.

    Erottamisten taustalla ovat erilaiset poliittiset näkemykset. Yrttiaho ja Sandelin eivät hyväksyneet Kokoomuksen johdolla neuvoteltua pormestarisopimusta, joka sitoi valtuutetut leikkaamaan kaupungin palveluja vastoin asukkaiden tarpeita. Hajottamalla yhteisen listan ja valtuustoryhmän Turun Vasemmistoliiton johto haluaa todistaa ”salonkikelpoisuutensa” ja lunastaa paikan pormestaristossa.

    Viesti eduskuntavaaleihin

    Puoluejohdon vahvasti ajamat erottamiset ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Suomen suurimman työnhakupalvelun Duunitorin työpaikkailmoitukset keräsivät vuonna 2025 ennätyksellisen yleisön.

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!