Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Myrkyllistä propagandaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    24.11.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 43/2006.

    Valentin Falinin ja Gennadi Jevstafjevin Venäjän duumaa varten laatima tuoreehko raportti ennustaa Venäjän ja USA:n suhteiden huonontuvan merkittävästi lähivuosina.

    Raportin mukaan USA pyrkii edistämään hallinnon vaihdosta Venäjällä sekä heikentämään Venäjän asemaa energiamarkkinoilla ja entisissä neuvostotasavalloissa. Yhtenä keinona viitataan Venäjän johtoon kohdistettavaan mustamaalauskampanjaan.

    Joku voisi ihmetellä, että nytkö vasta ne sen huomasivat. Kuvattu toimintahan on ollut käynnissä jo useita vuosia.

    * * *

    Jos mustamaalauskampanja otetaan totena, niin on vaikea kuvitella tehokkaampaa asetta kuin Vladimir Putinin ja hänen hallintonsa syyttäminen murhista ja murhayrityksistä.

    Väitettyjen myrkytysten kohteiksi ovat joutuneet Viktor Jushtshenko, Anna Politkovskaja ja viimeisimpänä Britanniaan loikannut entinen KGB:n virkailija Aleksandr Litvinenko. Kaikkiin niihin syyllisiksi on oikopäätä leimattu Putin ja KGB:n seuraaja SFB.

    SFB:n agentit kuitenkin toheloivat sen verran, etteivät myrkytykset johtaneet uhrien kuolemaan. Politkovskajan osalta asia korjattiin ampumalla hänet.

    * * *

    Litvinenko myrkytettiin Lontoossa. Thalliumilla, sanoo professori John Henry.

    Samainen Henry pystyi vuonna 2004 diagnosoimaan, että Jushtshenko myrkytettiin dioksiinilla ja että Moskova oli syyllinen. Saavutus oli sitäkin merkittävämpi, koska Henry ei ollut edes tavannut Jushtshenkoa saati tutkinut häntä.

    Nyt jotkut lääkärit epäilevät, ettei kyse ollutkaan thalliumista, ja Litvinenkon neuvonantajan mukaan ”myrkytyksen syytä ei ehkä koskaan saada selville”.

    * * *

    Kremlin syyllisyyttä Litvinenkon myrkytykseen pidetään selvänä, koska Litvinenko on väittänyt Putinin hallituksen olleen niiden vuoden 1999 terroristihyökkäysten takana, joista syytettiin tshetsheeniterroristeja.

    Litvinenko on myös väittänyt, että Venäjän tiedustelupalvelu rahoittaa salaa al-Qaidaa ja järjesti syyskuun 11. päivän hyökkäykset USA:ssa.

    * * *

    Piiri pieni pyörii. Litvinenko on Lontoossa niinikään maanpaossa asuvan venäläisen miljardöörin Boris Berezovskin kaveri.

    Berezovski taas tunnetaan läheisistä suhteistaan niin tshetsheeniseparatisteihin kuin USA:n uuskonservatiiveihinkin. Jotkut ovat rohjenneet epäillä hänen olleen Politkovskajan murhan ja eräiden muiden murhien takana.

    Puhuessaan Venäjän tilanteesta Berezovski sanoi AFP:lle 26.1.2006: ”Mikä tahansa väkivaltainen toiminta opposition taholta on oikeutettua tänään, ja se pitää sisällään väkivaltaisen vallanoton, mikä on täsmälleen sitä minkä parissa työskentelen.”

    Hallinnon vaihdos Venäjällä ei Berezovskin mukaan tapahdu kansanliikkeen toimien tuloksena. ”Kaikki muutokset tulee saamaan aikaan aktiivinen vähemmistö, kuten tapahtui Ukrainassa.”

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Työnantajat ottavat tekoälyn käyttöön rekrytoinnissa varovaisesti – työnhakijat ovat jo askeleen edellä. Kuva Acebrand CCO 0.0.
    Uutiset
    19.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tekoäly muuttaa työnhakua

    Duunitorin tuore Kansallinen rekrytointitutkimus 2026 piirtää kuvan suomalaisesta työelämästä, jossa tekoäly on jo läsnä, mutta sen käyttö jakautuu epätasaisesti.

    OVE loukku uhkaa ikääntyviä työttömiä. Kuva Eero Happonen CCO 4.0
    Politiikka
    18.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Paljastuuko perustoimeentulon yleistuki sudenkuopaksi?

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Työttömien Keskusjärjestö varoittaa kynnysrahan normalisoitumisesta. Kuva Florian Plag CCO 2.0
    Kotimaa
    15.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työttömien Keskusjärjestö: Hyväksikäyttö estettävä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!