Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Aseita ja autoja

    Kulttuuri
    1.9.2010 - 16:23
    Rory Winston & Katarina Alanne
    Europa Corp.
    22 Bullets. / Europa Corp. |

    Tosielämä päihittää usein fiktion kummallisuudessaan, mutta vain huonot elokuvat onnistuvat tekemään molemmille karhunpalveluksen saamalla todellisuuden näyttämään epäaidolta ja keksityn tarinan äärimmäisen tylsältä.

    Charly Mattei (Jean Reno), esimerkillinen isä, hellä aviomies ja huolehtiva poika, on vastikään jäänyt eläkkeelle päivätyöstään mafiapomona. Mikseivät he voi vain jättää tätä harmitonta vanhusta rauhaan? Ehkä siksi, että todellinen henkilö, johon filmi perustuu, selvisi 22 luodin murhayrityksestä hengissä – siitä nimi 22 BULLETS (22 Bullets/L’immortel, 2010, Ranska); tai ehkä siksi, mikä on tässä tapauksessa todennäköisempää, että ohjaaja Richard Berry halusi käyttää 5 minuuttia kuvaamaan Matteita luotisateessa, 60 minuuttia sisuuntuneen papparaisen veriseen kostoretkeen, 20 minuuttia Audi-automainokseen, jossa ihmiset jahtaavat toisiaan Marseilles’n kaduilla tai vain kruisailevat rennosti tien pinnoittamalla ruumismatolla, mutta hei, ilman yhtäkään pomppua; 20 minuuttia todistellaan, kuinka kovia körmyjä vanhat eläköityneet miehet voivat olla, ja loput 10 minuuttia seurataan fiksujen naisten toimintaa poliisivoimissa. Ai niin, hyvännäköisiin alku- ja lopputeksteihin menee vielä noin neljä minuuttia.

    119-minuuttisen pätkän ainoa jotenkuten kiinnostava osuus on Mattein omituinen suhde sympaattiseen mutta kovaksikeitettyyn, älykkääseen naispoliisi Goldmaniin (Marina Foïs).

    Tosielämässä 22 luotia eivät ehkä tappaneet Matteita, mutta tässä fiaskossa edes 415 luotia eivät pystyneet pitämään tätä katsojaa hereillä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Woke-keskustelu on viime vuosina noussut yhdeksi suomalaisen politiikan kiistellyimmistä teemoista, mutta ilmiötä ei ole aiemmin tarkasteltu systemaattisesti mittareiden avulla.

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!