Lauantaina nostetaan Iso meteli leikkauksista!
Joukkovoima kutsuu toimijoita yhdistämään voimansa seuraavaan ponnistukseen hyvinvointivaltion puolesta.
Metelöimme hallituksen leikkauksista ja keräämme väkeä, intoa ja huomiota 12. maaliskuuta pidettävälle isolle valtakunnalliselle mielenosoitukselle. Tapahtumassa on jaossa kutsulennäkkejä isoon mielenosoitukseen tapahtuman yleisölle ja osallistujille.
Joukkovoima-kansanliike vaatii mielekkään elämän edellytyksien turvaamista kaikille.
13. helmikuuta Joukkovoima järjestyy sekä Helsingissä että Turussa padoin, kattiloin ja kaikilla mahdollisilla metelivälineillä varustautuneina. Luvassa on järjestäjien mukaan patojen ja pannujen pauketta, puheenvuoroja, sekä yhteishengen nostatusta. Yksinkertaisesti Iso meteli hallituksen leikkauksia vastaan. Riittävän paineen luomiseksi tarvitaan hallitusta vastustavien verkostojen yhteistyötä, joten toivomme yksityishenkilöiden sekä yhteisöjen levittävän tietoa tapahtumasta ja tietenkin saapuvan paikalle sankoin joukoin.
Joukkovoima-kansanliike vaatii mielekkään elämän edellytyksien turvaamista kaikille.
– Vastustamme edelleen kurjistamispolitiikkaa kaikissa muodoissaan. Vaikka hallitus on pyörtänyt jotain huonoja päätöksiään, syitä ison metelin nostamiseksi on useita. Hallitus murentaa lastemme tulevaisuutta massiivisten koulutusleikkausten muodossa, ja useat sosiaali- ja terveyspuolen leikkaukset osuvat moninkertaisesti jo valmiiksi kaikkein heikoimmassa asemassa oleviin ihmisiin. Hallituksen tekemät linjaukset kasvattavat systemaattisesti tuloeroja, maksattaen tavallisilla palkansaajilla yhä useampien ihmisten ajautumisen työttömyyteen ja köyhyyteen samalla kun rikkain prosentti jatkaa vaurastumistaan yhä kiihtyvämpään tahtiin, todetaan Joukkovoiman tiedotteessa.
Hallitus ei kuuntele tai keskustele
Päättäjiin on pyritty vetoamaan järkiargumentein lukuisia kanavia pitkin niin kansalaisaktiivien, viranomaisten kuin taloustieteen asiantuntijoidenkin toimesta, mutta laihoin tuloksin. Kyllästyttyään pääoman sanelupolitiikkaan Islannin kansalaiset nousivat barrikadeille kattiloita paukuttaen ja kaatoivat hallituksen.
Myös Suomen hallitus on kerta toisensa jälkeen osoittanut, ettei se kuuntele tai keskustele. On aika näyttää päättäjille punainen kortti ja kerätä voimat 12. maaliskuuta suureen mielenosoitukseen.
Kaikki osallistujat saavat ottaa mukaan omat tunnukset, kunhan ne ovat Joukkovoiman hengen mukaisia. Fasistiset ja rasistiset tunnukset on ehdottomasti kielletty.
Mielenosoitus ei asetu minkään puolueen taakse vaan leikkauspolitiikkaa vastaan. Tästä syystä puoluetunnuksia pyydetään välttämään mielenosoituksessa.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Alkusyksystä 2021 käynnistetty Tiedonantajan printtilehden palstauudistus on loppusuoralla ja vapuksi tilaajat saavat kotiin uudistuneen lehden. Uudistusta varten pyydettiin lukijapalautetta ja sitä saatiinkin syksyn aikana nettilomakkeella, kirjepostina ja suoraan sähköpostitse runsaasti.
Osuuskunta Tradekan edustajiston vaalin tulos julkistettiin tänään. Kommunistien ja sitoutumattomien listalta valittiin edustajistoon helsinkiläinen Yrjö Hakanen. Äänioikeuttaan käytti noin 51 000 jäsentä.
Vasemmistoliiton äänenkannattaja Kansan Uutiset muuttuu maaliskuussa viikkolehdestä kuukausilehdeksi. Ilmestymiskertojen väheneminen on jatkoa rajulle muutokselle, jossa kaupallinen lehdistö on keskittynyt ja puolueita lähellä olevien lehdistö supistunut.
- 1 / 317
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Lue myös
Ammattiosastojen yhteistyöverkosto suosittaa kaikkia Suomen ammattiosastoja ottamaan osaa Joukkovoiman suurmielenosoituksen järjestelyihin. Joukkovoiman mielenosoitus järjestetään 12. maaliskuuta Helsingissä.
Kotimaa
Suomen sotilaallinen liittoutumattomuus haudattiin eduskunnassa 17. päivä toukokuuta. Eduskunta hyväksyi äänin 188 – 8 hallituksen ja eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan yksimieliset esitykset liittymisestä sotilasliitto Natoon. Liittoutumattomuutta ei edes selvitetty.
Suomen Nato-jäsenyyteen ja hakuprosessiin kriittisesti suhtautuvat tahot järjestävät mielenosoituksen Helsingissä sunnuntaina. Tapahtumassa puhuvat muun muassa vapaa kirjoittaja Arja Alho ja emeritusprofessori Jyrki Käkönen.
Sovintoesitys ei olisi tarjonnut palkkakuopassa oleville hoitajille pois pääsyä palkkakuopasta, eikä vähentänyt hoitajapulaa, kommentoi tehyläinen lastenhoitaja Mervi Grönfors liittojen hylkäämää sovittelulautakunnan sovintoehdotusta.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.