Keywords:
Posti pettää duunarin
Posti on potkinut kilometritehtaalle lähes 1 700 työntekijää. Firman tulos nousi viime vuonna voitolle, joten nyt yhtiön hallitus aikoo esittää tänä keväänä omistajille 18 miljoonan euron osinkoja.
Duunareille kenkää – omistajalle osinkoja!
Yt-neuvottelujen kierteessä painiskelevat työntekijät ovat ihmeissään Postin toiminnasta – tosin mikään Postin toiminta ei oikein enää jaksa yllättää.
Tamperelainen PAUlainen, SKP:n keskuskomitean jäsen Petra Packalén on ihmetellyt jo pitkään Postin menoa: tulosta tulee, mutta silti porukkaa laitetaan pellolle.
– Miksi valtionfirma käyttäytyy kuin ylikansallinen riistofirma? Valtio nyhtää rahaa osinkoina omista firmoistaan ja samalla ihmisiä joutuu työttömäksi. Valtion talous saataisiin kuntoon verotusta muuttamalla, eikä tällaisella kurjuutta luovalla omistajaohjauksella.
Voittoa tekevä firma käy jatkuvasti yt-neuvotteluja. Packalén epäilee, että tässä yritetään mahdollisimman nopeasti jakaa rahoja jonnekin muualle.
– Tulee mieleen taas se ”viimeinen aarteenjako”, hän pohtii.
Packalén kehottaa kaikkia kynnelle kykeneviä postilaisia Joukkovoiman mielenosoitukseen Helsinkiin 12. maaliskuuta.
– Viime kädessä se on hallitus, joka meidänkin elämää ohjailee, hän muistuttaa.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Tiedonantaja-festivaali kokoaa Vantaan Myyränkoloon 18.-19.11. tutkijoita, poliitikkoja, artisteja ja kansalaisaktivisteja etsimään vaihtoehtoisia ulospääsyjä sodista, Euroopan kriisistä, median yksipuolisuudesta ja politiikan vaihtoehdottomuudesta. Ohjelmassa on muun muassa keskusteluja, alustuksia, työpajoja ja tietysti kulttuuria ja musiikkia!
Tiedonantajan syksyn uudet julkaisut Kun Pakila oli punainen, Oi niitä aikoja! ja Nainen, elämä vapaus! nousevat Kulttilavalle perjantaina 27. lokakuuta. Myös Tiedonantaja-lehteä on jaossa Kultin osastolla.
Helsingissä järjestettiin 12.10. Työttömien mielenosoitus teemalla Ei julmia leikkauksia. Mielenosoitukseen saapui ihmisiä eri puolilta Suomea ja sitä tukivat myös ammattiliitoista PAM ja JHL, joiden edustajia oli myös saapunut paikalle.
- 1 / 320
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Lue myös
Ammattiosastojen yhteistyöverkosto suosittaa kaikkia Suomen ammattiosastoja ottamaan osaa Joukkovoiman suurmielenosoituksen järjestelyihin. Joukkovoiman mielenosoitus järjestetään 12. maaliskuuta Helsingissä.
Postissa käynnistyttävät tulevalla viikolla järisyttävän suuret yt-neuvottelut. Pahimmillaan irtisanomiset koskevat jopa 860 työntekijää. Artikkelissa PAU:n puheenjohtajan Heidi Niemisen mietteitä Postin johdon työntekijöiden nöyryyttämiseen liittyen.
Kotimaa
Eroakirkosta-palvelu avattiin 21.11.2003 ja sen kautta on kahden vuosikymmenen aikana eronnut yli 850 000 valtionkirkkojen jäsentä. Tampereella, joka on myös palvelun kotikaupunki, järjestetään perjantaina juhlaseminaari palvelun eri vaiheista sekä kirkosta eroamisen historiasta ja tulevaisuudesta.
Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb vastaa HS:n vaalikoneessa olevansa täysin samaa mieltä, kun kysytään, tuleeko sallia ydinaseiden kuljetukset Suomen kautta. Hän on kannattanut myös Naton joukkojen sijoittamista pysyvästi Suomeen ja korostanut Yhdysvaltojen kanssa tehtävää ns. puolustussopimusta ”äärettömän tärkeänä”.
Suomen ja Israelin edustajat allekirjoittivat äsken hankintasopimuksen israelilaisesta David’s Sling -ilmatorjuntajärjestelmästä. Yli 300 miljoonan asekaupalla tuetaan sekä poliittisesti että taloudellisesti Israelin sotaa palestiinalaisia vastaan. Myös suomalaisyhtiö on mukana valmistamassa aseita Gazan pommittamiseen.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.