Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Edustajakokous keskusteli vilkkaasti

    Arkiston arkiston artikkeli
    15.6.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 24/2007

    SKP:n edustajakokous kävi keskuskomitean poliittisen selostuksen, puolueohjelman ja muiden asiakirjojen pohjalta vilkkaan keskustelun. Seuraavassa poimintoja puheenvuoroista.

    Riitta Tynjä selosti kunta- ja palvelurakenneuudistusta ja muistutti, että kuntien pitää toimittaa elokuun loppuun mennessä vastaukset kuntapuitelaissa määrättyyn toimeenpanosuunnitelmaan. Tynjän mukaan kommunistien tulee nyt mahdollisimman monessa kunnassa nostaa esiin julkisuudessa näiden toimeenpanosuunnitelmien käsittely. Sitä varten ei tarvitse olla SKP:n omia valtuutettuja kunnassa. Kuka tahansa voi tehdä kunnalle aloitteen ja julkistaa sen tiedotusvälineille. Voi olla yhteydessä kunnan ammattiyhdistysihmisiin ja kysyä, tietävätkö he, että lain mukaan myös henkilöstön on oltava mukana suunnitelmia tehtäessä.

    Ns. reaalisosialismin kärsimän takaiskun jälkeen työväenliikkeessä, myös kommunistisessa liikkeessä, on siirtynyt taka-alalle ajatus sosialismin voiton mahdollisuudesta, totesi ohjelmaa koskeneessa puheenvuorossaan Seppo Ruotsalainen. Viitaten muun muassa Latinalaisen Amerikan viimeaikaiseen kehitykseen hän korosti, ettei sosialismin läpimurto edes pitkälle kehittyneen kapitalismin vyöhykkeellä ole enää ”marxilaista haihattelua”, vaan yhä suuremmassa määrin taloudellisen ja yhteiskunnallisen kehityksen aiheuttama välttämättömyys.

    Irene Grönroos kertoi vaalityön kokemuksista Helsingissä, jossa SKP:n äänimäärä tuplaantui edellisistä vaaleista. Ihmisten tapaaminen, kuunteleminen ja heidän kanssaan keskusteleminen on Helsingissä todettu tärkeäksi toimintamuodoksi. Vaalityössä käyttöön otettua ihmisten kanssa olemiseen ja ihmisten kohtaamiseen perustuvaa toimintatapaa on jatkettava.

    Juha-Pekka Väisänen kaipasi puolueohjelmalta olevien olojen kuvailun sijasta enemmän sen sanomista selvästi, miten etenemme kohti päämääräämme. Hän kannatti puolueohjelman hyväksymistä muutoksitta, mutta ehdotti konkreettisen ja optimistisen toimintasuunnitelman valmistelemista heti.

    Viljami Vaskonen perusteli SKP:n Jyvässeudun osaston edustajakokoukselle tekemää aloitetta, jossa esitettiin, että puolue ryhtyisi kokoamaan yhteistyökumppaneita rakentamaan vaihtoehtoista julkisuutta verkkojulkaisun muodossa….


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!