Suomen kommunistinen puolue vaatii hallitukselta ja ay-liikkeen johdolta toimia joukkoirtisanomisten pysäyttämiseksi ja irtisanomissuojan parantamiseksi.
09.10.2015 - 10:42
#1
Sulku irtisanomisille, jo riittää Nokia!
Paikalla olevat käyttäjät
There are currently 0 users online.
Uudet käyttäjät
- samppa2000
- juhoj96
- janne.alanko789
- ilkka.leva
- jtamminen
Alkuperäinen kirjoittaja: jyrki laukkanen
Kiteyttäen edellinen keskuskomitean mielipide:SKP arvostelee
SKP varoittaa
SKP vaatii
SKP esittää uusia Nokioita
Alkuperäinen kirjoittaja: Työeläkeläinen
Mitähän hyvää siitä kansantaloudelle koituisi jos komulinjaa alettaisiin noudattaa. Se vaatisi myös sen, että meillä edelleen kustannustaso pysyisi riittävän kilpailukykyisenä. Kokoonpanohan on massatyötä joka ei ole enää pitkään aikaan ollut kovin kannattavaa Suomessa kustannusten vuoksi.Tiedonantajan ja sen taustajärjestöjen olisikin syytä alkaa miettimään uutta politiikkaa jolla kilpailukyky globaalisti voidaan säilyttää. Minä ehdotan lisää koulutusta, ideoimista muussakin suhteessa kuin miten naapurin tili saadaan valumaan omalle ja kustannuskuria joka tavoin.
Alkuperäinen kirjoittaja: sakke
"Nokia on jo jonkin aikaa ajanut alas matkapuhelinten valmistusta Suomessa ja siirtänyt tuhansia työpaikkoja halvan työvoiman maihin. "Jos Suomalaisen matkapuhelimen tekijän työvoimakustannus on 36 euroa tunnilta, Kiinassa 1,4 euroa ja Intialaisella 0,65 Euroa, niin mitä muuta voit tehdä, kuin siirtää tuotanto Kiinaan tai Intiaan.
Irtisanomissuojan parantaminen ei valitettavasti auta. Jos kustannusero on näin suuri, tuotanto siirtyy halvempien kustannustason maihin joka tapauksessa.
Millä tavoin SKP ehdottamalla " on kehitettävä uutta julkista teollista toimintaa" voitaisiin muuttaa tätä tosiasiaa. Tuotteita pitää voida tuottaa kilpailukykyiseen hintaan. Julkinen teollisuus tuskin pystyy tekemään sitä yhtään tehokkaammin, kuin yksityinen sektori. Esimerkkejähän tästä voidaan hakea entisistä sosialistimaista. Ne eivät olleet rohkaisevia.
Alkuperäinen kirjoittaja: PSillanpää
Meillä on hyvä ja varoittava esimerkki "uudesta julkisesta teollisesta toiminnasta" Imatralta. Muistattehan vielä kun SDP uudeksi teolliseksi johtotähdeksi perustettiin suurella valtion rahalla Valcon-kuvaputkitehdas. Ei tainnut tuottaa yhtenäkään muutavana toimintavuona markkaakaan takaisin valtion kassaan!Onko SKP asutumassa SDPn saapaisiin ja jalanjälkiin?
Alkuperäinen kirjoittaja: Työeläkeläinen
Ei taida SKP:n voimin tulla Valcoa mutta ehkä nakkikioskin saavat aikaan jos oikein ponnistelevat.Alkuperäinen kirjoittaja: sakke
Ehkäpä SKP suunnittelee "uutta julkista teollista toimintaa" toverivaltioiden esimerkin voimalla. Pohjoiskorealaisella kustannustasolla ja olemassa olevalla infrastruktuurilla voidaan tuottaa edullisia hyödykkeita niin kauna kuin koneet kestää ja tuetteet eivät käy vanhanaikaiseksi.Jos Salon tehtaiden duunarit, ja itse asiassa koko kansakunta määrätään pakkotöihin riisikupillisella päivässä, niinsaadaanhan sillä tuotantokulut alas.
Jos joku niskuroi, tai kirjoittelee sopimattomia vaikka tänne TA:n sivuille, saadaan hänestä 5-15 vuodeksi ilmaista vankityövoimaa valtion tuotantolaitoksiin. Vangeille kun ei tarvitse antaa ihan joka päivä sitä riisiannosta. Riisiannoskin saadaa Amerikkalaisten humanitäärisenä apuna, kun ne kapitalistit eivät kestä katsella, kun kansa kärsiin nälänhädästä.
Tässä on käsittääkseni SKP ratkaisu Nokian irtisanomisille ja uuden julkisen vallan tuotantojärjestelmille.
Alkuperäinen kirjoittaja: Matti Aalto
jyrki laukkanen:"
Kiteyttäen edellinen keskuskomitean mielipide:
SKP arvostelee
SKP varoittaa
SKP vaatii
SKP esittää uusia Nokioita "
Oikein hyvä havainto. Mutta etiäpäin on elävän mieli.
SKP pahoittelee kapitalismin 500 vuotta jatkuneita tilapäisiä toiminta häiriöitä ja esittää riittäviä uudistuksia vakaalle kehitysuralle pääsemiseksi.
SKP pahoittelee työttömyyden kohoamista kansallisen hätätilan tasolle, 63 tuhanteen, jo 1970 luvulla.
SKP esittää hätätilahallituksen muodostamista ja välittömiä toimia joilla päästäisiin pikaisesti kansallisen hätätilan tasolle 63 tuhanteen.
Alkuperäinen kirjoittaja: sakke
Tilastokeskus raportissa yksikkötyövoimakustannuksista suoraan lainattua tekstiä;"Maiden väliset työvoimakustannusten erot ovat maailmantaloudessa päätähuimaavat. Kiinalaisen teollisuustyötunnin kustannus on vain runsaat 50 senttiä eli pari prosenttia Suomen kustannustasosta."
"Teollisen työtunnin kustannus kasvoi vuosina 2000-2005 Suomessa lähes neljänneksen. Kustannusten nousu ylitti euroalueen keskiarvon noin kuudella prosenttiyksiköllä."
Jos olisitte Nokia pääjohtaja ja suunnittelisitte pitkän tähtäyksen suunnitelmaa missä kännykätuotanto kannatta parhaiten, mihinkä johtopäätökseen uskoisitte päätyvänne?