Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Hallituksen on erottava!

    Kotimaa
    20.6.2017 - 19:52
    Tiedonantaja

    Hallituspolitiikkaan ja erityisesti sen viimeisiin käänteisiin tyytymättömät kansalaiset järjestivät lauantaina mielenosoituksen Helsingin Narinkkatorilla.

    Mielenosoittajat eivät hyväksy SOS-hallituksen ihmisarvoja polkevaa, vähäosaisia kurittavaa ja valehtelevaa takinkääntöpolitiikkaa: hallituksen on erottava!

    Koulutusleikkaukset tuhoisia

    Mielenosoituksessa puhunut Kriittisen opettajaverkoston Heidi Kangas kiinnitti huomiota koulutusleikkauksiin.

    – Hallitukselle koulutus on strateginen työväline, jonka tarkoitus pohjimmiltaan on maksimoida voittoja. Puhe sivistyksestä ja kohdennetuista hankerahoista kalskahtaa tyhjältä tilanteessa, jossa esimerkiksi ammatillinen koulutus on käytännössä lamautunut resurssien puutteen vuoksi.

    ”Koulutus voi olla joillain mittareilla taloudellisesti tuottavaa, mutta miksi annamme tämän näkökulman hallita ajatteluamme?”

    Kangas totesi, koulutuksen merkitystä on alettu ajatella ensisijaisesti taloudellisen hyödyn näkökulmasta.

    – Koulutus voi olla joillain mittareilla taloudellisesti tuottavaa, mutta miksi annamme tämän näkökulman hallita ajatteluamme? Miksi me emme voisi ajatella, että opiskelu on halua oppia, ajatella ja ymmärtää ilman ylhäältä saneltua odotusta taloudellisesta hyödystä?

    Vastaus löytyy Kankaan mielestä ajan määritelmän ja markkinalogiikan yhteen kietoutumisesta, mikä luo tunteen kiireestä.

    – Jälkikapitalistinen yhteiskunta perustuu ajan määritelmän rajoittamiselle. Aika nähdään taloutta rajoittavana siten, että sen vähenemistä vastaan täytyy koko ajan taistella, ja tunne ajan puuttumisesta luo ihmisille tyytymättömyyttä ja väsymystä, mikä helposti estää talouskuripolitiikan vastustamisen.

    Koulutusjärjestelmän tehtävän tulisi yhteiskunnassa olla valtahierarkioiden kyseenalaistaminen. Opiskelijan tulee olla vapaa puhumaan suunsa puhtaaksi ja kyseenalaistaa auktoriteetit.

    – Entä mitkä ovat ne keinot, jolla nykyisen hallituksemme koulutuskurimus saadaan torjutuksi? Miksi emme menisi lakkoon? Sillä selvää on, että meidän on kaadettava hallitus.

    Joukkvoimalla hallitus nurin

    Mielenosoitus sai myös Joukkovoima-kansanliikkeen tuen.

    Tiina Sandberg huomautti, että leikkausten myönteisistä vaikutuksista kansantaloudelle ei ole näyttöä.

    ”Ennen vaaleja esitellyt kahden miljardin leikkaukset ovat paisuneet jopa 10 miljardiin euroon.”

    – Talouskurin seuraukset kohdistuvat eniten yhteiskunnan heikoimpiin: sairaisiin, eläkeläisiin, työttömiin, lapsiin ja lapsiperheisiin sekä muihin vähävaraisiin. Ennen vaaleja esitellyt kahden miljardin leikkaukset ovat paisuneet jopa 10 miljardiin euroon. Samaan aikaan puolustusvoimien asehankintoihin varaudutaan käyttämään suunnilleen sama summa. Tätä emme voi hyväksyä, siksi vaadimme hallituksen eroa.

    Joukkovoima osoittaa, että leikkaukset, niiden kohdennus ja toteutustapa eivät ole luonnonvoima, eikä niillä ole sellaista vankkaa kannatusta kuin hallitus uskottelee. Leikkaukset eivät vastaa puolueiden ja niiden edustajien ennen vaaleja tekemiä lupauksia.

    Sandberg kertoi, että Joukkovoima järjestää pääkaupunkiseudulla 15. heinäkuuta mielenosoituksen köyhien vastakkainasettelua vastaan.

    – Syksyllä on jälleen edessä hallituksen budjettiriihi. Sinne ujutetaan uusia leikkauksia ja heikennyksiä. Muun muassa työttömiä muistetaan asettamalla heille kolmen päivän työvelvoite ehtona täyteen työttömyyskorvauksen peruspäivärahaan. Ollakseen työtön on siis jatkossa käytävä töissä. Me Joukkovoimassa emme hyväksy tätä, emmekä muitakaan kaavailtuja leikkauksia tai sote-soppia, joita meille yritetään syöttää. Siksi me lähdemme jälleen kerran kaduille 2. syyskuuta Näytetään yhdessä, millainen voima päättäväisissä ihmisissä on, torjutaan esitetyt leikkaukset ja etsitään keinot, joilla voidaan parantaa meidän kaikkien elämää ja toimeentuloa, kehotti Sandberg.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Saksalainen Deutsche Welle (DW) uutisoi 29.11.

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!