Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Helsinki ulkoistaa terveysasemia bisnekselle

    Kotimaa
    23.6.2020 - 10:15
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja kesäkuu 2020

    Helsingin kaupunginvaltuusto päätti ulkoistaa kaksi terveysasemaa yksityisen terveysbisneksen hoidettavaksi. Kokoomuksen ja vihreiden johdolla äänin 55 – 27 päätettiin lopettaa kaupungin terveysasema Kannelmäessä ja perustaa uusi, yksityisen yhtiön pyörittämä asema Viiskulman lähelle eteläiseen Helsinkiin.

    Ulkoistaminen lisää kaupungin menoja vuositasolla 4,7 miljoonaa euroa, josta suurin osa menee uudelle Viiskulmaan perustettavalle asemalle.

    Yksityisten tuottajien kanssa tehdään sopimus 4 vuodeksi (+ 2 optiovuotta). Niille maksetaan jokaisesta asiakkaasta kiinteä korvaus. Yritys saa sitä paremman voiton, mitä vähemmän hoitoa tarvitsevia asiakkaita se saa listoilleen. Riskinä on myös erikoissairaanhoidon lähetteiden ja menojen kasvu.

    Päätöksen tekee erikoiseksi se, että samaan aikaan valmistellaan sote-lautakunnan yksimielisellä päätöksellä eteläisen ja läntisen kantakaupungin sote-palvelujen keskittämistä Kamppiin perustettavaan uuteen jättikeskukseen. Sen valmistuessa lopetetaan mm. nykyinen kaupungin terveysasema Viiskulmassa. Veronmaksajien rahoilla nyt ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!