Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ihmiskuiskaaja, ”kukkahattutäti” ja kunnallisvaaliehdokas

    Kotimaa
    29.12.2016 - 8:50
    Marko Niemi

    Suomen kommunistisen puolueen jyväskyläläinen kunnallisvaaliehdokas Hanna Era luonnehtii itseään hevos- ja ihmiskuiskaajaksi sekä ”kukkahattutädiksi”. Hän on myös yksi perusteilla olevan Tulisija -osuuskunnan pääkätyreistä, jonka tarkoituksena on koota yhteen toimijoita kulttuurin ja elämän eri osa-alueilta laajalla skaalalla aina artesaaneista nuorisotyöntekijöihin.

    ”Kukkahattutäti”

    Parhaillaan Era opiskelee Helmi Tunnetaito-ohjaajaksi ja on aikanaan opiskellut yliopistossa eri aineita.

    – Opiskelin yliopistossa pääaineenani kirjallisuustiedettä sekä monia mielenkiintoisia asioita kuten sosiologiaa ja psykologiaa. Pidänkin itseäni monipuolisesti koulutettuna kukkahattutätinä.

    Era mieltää itsensä hevos- ja ihmiskuiskaajaksi, koska hän on opiskellut sosiaalipedagogista hevostoimintaa, jossa on kyse syrjäytymisen ehkäisystä, sosiaaliseen kasvuun ja hyvinvoinnin tukemiseen tähtäävästä toiminnasta. Sosiaalipedagogisen hevostoiminnan lähtökohtana ovat ihmisen ja hevosen vuorovaikutus sekä talliyhteisö.

    – Monet tietävät, mitä hevoskuiskaajat tekevät: he kommunikoivat hevosen kanssa eläimen ehdoilla. Tähän samaan ihmiskuiskaaja toiminnallaan lyhyesti ilmaistuna pyrkii.

    Kevään 2017 kunnallisvaalit

    Era haluaa omalla ehdokkuudellaan olla tukemassa puoluetta ja tekemässä vaalityötä, jotta Jyväskylässä päästäisiin tavoitteeseen, eli tuplattaisiin valtuutettujen määrä yhdestä kahteen edustajaan.

    ”Olisi tärkeää, että SKP saisi Jyväskylässä kaksi edustajaa läpi.”

    – Olisi tärkeää, että SKP saisi Jyväskylässä kaksi edustajaa läpi. Sitä kautta vaikutusmahdollisuutemme puolueena kasvaisivat huomattavasti: kun toinen valtuutetuista ehdottaa esimerkiksi parannusta, muutosta tai lisäystä esityslistalla olevaan asiaan, niin toveri kannattaa tehtyä ehdotusta ja sen jälkeen asiasta onkin jo pakko äänestää. Kaksin on yksinkertaisesti helpompi vaikuttaa, koska yksinäisen valtuutetun on hankala saada muilta puolueilta tukea omille esityksilleen.

    Yhteishenki korkealla

    SKP:llä on Jyväskylässä paljon hyviä ehdokkaita. Eräänlaisena kärkikolmikkona voidaan pitää valtuustossa taistelevaa Riitta Tynjää, SKP:n varapuheenjohtaja Miguel Lópezia ja Riikka Kaikkosta.

    – Olen jo ollut aika monta vuotta mukana SKP:n toiminnassa Jyväskylässä sekä seurannut sitä, kuinka upeaa työtä Tynjä on valtuustossa tehnyt. Tynjällä on selkärankaa ja pystyn täysin seisomaan sen politiikan takana, mitä hän on SKP:n edustajana valtuustossa ajanut. Hän on taistellut johdonmukaisen linjakkaasti ja esimerkillisesti pienituloisten, syrjittyjen ja yhteiskunnassa ahtaalle ajettujen puolesta, aivan kuten kunnon kommunistin kuuluukin.

    – Listallamme olevat ehdokkaat ovat todella mahtavia tyyppejä kaikki. Veikkaan että Tynjän seuraksi valtuustoon pääsee joko López tai Kaikkonen.

    Era on tyytyväinen SKP:n ilmapiiriin Jyväskylässä sekä puolueen tapaan toimia ja tehdä asioita.

    – Meillä on todella upea ja mahtava meininki päällä: kokouksissa tsemppaamme jatkuvasti toinen toisiamme. Uskon että hyvällä yhteishengellä ja työnteolla tulemme pärjäämään vaaleissa hyvin sekä luomaan vastavoiman nykyiselle konsensuspolitiikalle ja kulovalkeana levinnyttä yksityistämistä vastaan, Era päättää.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Yhdysvalloissa Texas A&M -yliopiston päätös kieltää Platonin Symposium-teoksen opettaminen johdantotason filosofian kurssilla on herättänyt laajaa hämmennystä ja kriti

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!