Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ilmastonmuutos siirtää massoja

    Kotimaa
    24.2.2020 - 12:24
    Marko Korvela
    Digilehti: Tiedonantaja Helmikuu 2020
    Viisivuotias Natan Cabral seisoo kuivuneen järven pohjalla Boqueiraon alueella Braziliassa.
    Viisivuotias Natan Cabral seisoo kuivuneen järven pohjalla Boqueiraon alueella Braziliassa.

    Joka vuosi miljoonat ihmiset eri puolilla maapalloa joutuvat muuttamaan vasten tahtoaan, koska kotiseutu ei enää tarjoa elämisen edellytyksiä. Entistä useammin taustalla ovat ilmastonmuutoksen aiheuttamat sään ääri-ilmiöt: kuivuus, tulvat ja hirmumyrskyt. Pelkästään Bangladeshissa reilut 200 000 ihmistä joutuu vuosittain siirtymään turvaan jokien tulvimisen vuoksi.

    Myös ilmastonmuutokseen liittyvät terveydelliset ongelmat kuten malaria, ripuli ja sietämätön kuumuus tulevat jatkossa aiheuttamaan valtavan määrän ennenaikaisia kuolemia.

    Ilmastonmuutos koettelee pahiten kaikkein köyhimpiä, ja globaalilla tasolla tilanne on sangen epäreilu. Suomessakin on muotia syyttää kehittyviä maita maapallon turmelemisesta, vaikka tilastot kertovat muuta. Oxfamin mukaan köyhin puolisko maailman väestöstä tuottaa vain noin 10 prosenttia kasvihuonekaasupäästöitä, kun taas rikkain 10 prosenttia tuuppaa ilmakehään puolet kaikista päästöistä. Kerskakuluttavalla rikkaalla lännellä on myös varaa ja resursseja vastata ilmastonmuutoksen haasteisiin paremmin ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Euroopan unionin puolustusteollisuus rakentuu edelleen venäläisen nikkelin varaan, vaikka Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa jatkuu jo kolmatta vuotta.

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!