Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kansalaisaloite eläkkeistä eduskunnan käsittelyyn

    Kotimaa
    9.2.2017 - 12:11
    Tiedonantaja

    Kansalaisaloite työeläkkeiden palkkaindeksistä keräsi lähes 85000 tuki-ilmoitusta. Aloite menee torstaina eduskunnan lähetekeskusteluun.

    SKP:n eläkeryhmää vetävä Seppo Ruotsalainen on ollut aktiivisesti mukana kansalaisaloitteen nimienkeruussa. Ruotsalaisen mukaan keskustelu ansiotasoindeksiä koskevasta kansalaisaloitteesta käy vilkkaana ja osin kuumanakin muun muassa iltapäivälehtien verkkokeskusteluissa.

    – Ehkä huolestuttavin asia tämän hetken eläkepolitiikassa ovat eläkeläiset, jotka pienituloisuutensa vuoksi eivät pysty ostamaan jopa elämänsä jatkumiselle elintärkeitä lääkkeitä. Tämä koskee diabetesta sairastavia ihmisiä, mutta myös sydän- ja verisuonitautien piirissä on lääkkeitä, jotka kiistattomasti ovat elintärkeitä, mutta joita korkean hinnan ja korotettujen omavastuuosuuksien vuoksi ikäihmisillä ei ole varaa ostaa. Tässä näyttää vallitsevan ”rahat tai henki” -menettely, toteaa Ruotsalainen.

    Ikäihmisiä köyhdytetään

    Tämä ongelma ei Seppo Ruotsalaisen mukaan koske vain kaikkein pienituloisimpia kansaneläkkeen saajia, vaan ETK:n tilastojen mukaan maassa on noin 140 000 työeläkkeensaajaa (10%) , joiden eläke on alle 750 euroa kuukaudessa. Alle 1 500 euron kuukausieläkettä saa 56 prosenttia eli 660 000 työeläkkeensaajaa.

    ”Myös tiedot ikäihmisten itsemurhista ovat järkyttäviä.”

    Heidän asemansa heikkenee taitetun indeksin vaikutuksesta entisestään ja elämän ehtoopuolella rahat eivät riitä lääkkeisiin.

    – Onko tämä jopa jonkinlaista ”apuharvennuspolitiikkaa”? Myös tiedot ikäihmisten itsemurhista ovat järkyttäviä.

    Eduskuntaan on kevätkaudella tulossa kansalaisaloite eutanasiasta eli armokuolemasta. Lehtitietojen mukaan (HS 23.1.) enemmistö kansanedustajista olisi kannattamassa sitä. Samanaikaisesti enemmistö kansanedustajista näyttää vastustavan palkkaindeksiä vaativaa kansalaisaloitetta ja kannattaa siten ikäihmisiä jatkuvasti köyhdyttävän taitetun indeksikäytännön jatkamista.

    – Onko tässä kysymys kaksinaismoraalista kun toisaalta hyväksytään armokuolema mutta toisaalta sallitaan armottoman kuoleman eteneminen ikäihmisten aineellisten elinehtojen heikentämisellä? ihmettelee Ruotsalainen.

    Hänen mukaansa nyt on aika tarkastella kokonaisuutta rauhallisesti ja levittää tietoa 1,4-miljoonaisen eläkeläisväestön keskuuteen. Se on viime kädessä ratkaiseva tekijä koko prosessissa.

    Eläketutkimus vääristää todellisuutta

    Eläketurvakeskuksen taannoin tekemä tutkimus eläkeläisten varallisuudesta tuntuu olevan tehty tarkoitushakuisesti samalla tyylillä kuin muutkin ansioihin liittyvät tutkimukset viime vuosina, huomauttaa SKP:n varapuheenjohtaja Susanna Rissanen.

    ”Eläkeläisten, kuten muunkin kansanosan kohdalla on se, että hyväosaiset ovat rikastuneet samalla kun keskiluokka ja sitä köyhemmät köyhtyy.”

    – Tutkimukset tehdään laskemalla kaikki tutkittavan ryhmän tulot yhteen ja jakamalla tämä laskettavien määrällä. Tällöin jää näkymättömiin tuloerojen kasvu, eli keskituloisten ja köyhien köyhtyminen, sekä pienen eliittiryhmän tulojen kasvaminen.

    Rissasen mukaan todellisempi tilasto saadaan laskemalla mediaaniarvo. Silloin katsotaan mikä on yleisin tuloluokka tarkasteltavassa ryhmässä.

    – Tosiasiassa tilanne eläkeläisten, kuten muunkin kansanosan kohdalla on se, että hyväosaiset ovat rikastuneet samalla kun keskiluokka ja sitä köyhemmät köyhtyy. Absurdia on se, että jos rikkaat rikastuvat enemmän kuin köyhät köyhtyvät, niin keskiarvoa tuijottamalla saadaan aikaan laskennallinen harhakuva – eläkeläiset rikastuu! Mediaania katsomalla saadaan esiin ikävä todellisuus, keskivertoeläkeläinen on yhä köyhempi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!