Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kirjallisuuden Nobel meni taas oikeaan osoitteeseen

    Arkiston arkiston artikkeli
    19.10.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 39/2007

    Tässä meillä varsinainen paradoksi: Tämän vuoden Nobelin-kirjallisuuspalkinnon sai suosittu ja paljon luettu kirjailija, jonka nimi oli toistuvasti esillä Nobel-spekulaatioissa jo 1970-luvulla. Nyt kun hän lopulta palkinnon sai, ei hänen tuotantoaan ole kirjakaupoissa suomenkielellä saatavana. Vain kolmea englanninkielistä nimikettä löytyi Akateemisen kirjakaupan Turun toimipisteestä, kun palkinnosta kerrottiin. Suomalaiset kustantajat yllätettiin taas housut kintuissa, niin kuin monesti aiemminkin.

    Ruotsin Akatemia Horace Engdahlin johdolla teki taas loistavaa työtä myöntäessään palkinnon brittiläiselle Doris Lessingille. Se päätös ei toki tullut yhtään liian aikaisin, sillä Lessing on 88-vuotiaana kaikkien aikojen iäkkäin kirjallisuuden Nobel-voittaja. Akatemian päätös ei lopulta ollut kovinkaan yllättävä, sillä se jatkoi viime vuosien tuttua linjaa, palkitut kun ovat tupanneet olemaan sinut sosialismin ja kommunismin kanssa. Dario Fo, José Saramago, Elfriede Jelinek ja Harold Pinter ovat saaneet arvoistaan seuraa.

    Olkoonkin, että porvarillinen lehdistö on joko vaiennut näiden kirjailijoiden taustoista, tai sitten kiirehtinyt vakuuttamaan näiden tehneen pesäeron kommunismiin kuka milloinkin. Ja kuka menee yhteiskunnallisesti aktiivisen Orhan Pamukinkaan taustoista takuuseen!

    Persiasta piikatytöksi Afrikkaan

    Doris Lessing syntyi 22.10.1919 Persian Kermanshahissa. Kuusivuotiaana hän muutti brittivanhempiensa kanssa Etelä-Rhodesiaan, nykyiseen Zimbabween, missä vanhemmat toivoivat vaurastuvansa maatilallaan. Seikka mikä myöhemmin osoittautui turhaksi unelmaksi.

    Lessing itsenäistyi epäonnisista vanhemmistaan aikaisin, hän lopetti koulunkäynnin jo 14-vuotiaana ja omistautui piikatytön osaan valkoisen yläluokan palveluksessa. 19-vuotiaana hän avioitui ensimmäisen kerran ja jo 1940-luvulla hän liittyi kommunistiseen puolueeseen, missä innostui tasa-arvon ideasta. Hän ansioitui varsin pian rasisminvastaisessa taistelussa.

    Kahden avioeron ja kolmen lapsen jälkeen Lessing muutti 1949 Lontooseen, missä jatkoi poliittista toimintaansa kommunistisessa puolueessa. Hän profiloitui puoluetyössä erityisesti ydinsodan kiihkeänä vastustajana.

    Doris Lessing oli 40 vuoden ajan niin kuumaa poliittista tavaraa, että hänen oli mahdotonta saada matkustuslupaa rotusorron riivaamiin eteläisen Afrikan maihin. Matkustuskieltoa uhmannut kirjailijatar onnistui kumminkin 1956 livahtamaan Etelä-Rhodesiaan ”ranskalaiselle visiitille”, mikä tarkoitti pikaista maastapassitusta ja paluuta Lontooseen.

    Doris Lessing on kirjoittanut yli 60 teosta, joista reilut parikymmentä on suomennettu. Ruotsalaiset ovat vuosien saatossa olleet meitä onnekkaampia, sillä ruotsiksi Lessingin teoksia on käännetty 37. Hän on jatkanut kirjallista tuotantoaan aivan viime vuosiin saakka. Muutamaa scifi-kokeilua lukuunottamatta hän on ahertanut johdonmukaisesti yhteiskunnallisesti tärkeiden teemojen parissa.

    Rasismia, politiikkaa ja naisasiaa

    Afrikkaan muutto ja siellä eläminen oli puoluetyön lisäksi keskeinen motiivi Lessingin kirjailijanuran alkamiselle. Debyyttiromaani The Grass is Singing (1950, suom. Ruoho laulaa, 1978) kertoi valkoisesta maatilan emännästä ja tämän mustasta palvelijasta. Se perustui Lessingin omille kokemuksille ja käsitteli paitsi rotusortoa myös sukupuolten välisiä jännitteitä…..

    ARTO TUOMINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!