Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistit: Kiinnostavampi kuin eilinen sanomalehti – Tiedonantaja

    Kotimaa
    24.9.2019 - 14:06
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2019
    lööppejä

    Parhaillaan eri puolille Suomea perustetaan Tiedonantajakerhoja. Porukalla luetaan Tiedonantajaa, keskustellaan lehden jutuista ja ajankohtaisesta poliittisesta tilanteesta. Kerhoista suunnitellaan kaikille avoimia tapahtumia ja piristystä paikalliseen puoluetoimintaan. SKP:n keskuskomitean jäsen Vesa Lankinen Jyväskylässä ja SKP:n Joensuun piirin puheenjohtaja Martti Vaskonen Joensuussa käynnistävät Tiedonantajakerhoja ja korostavat lehden merkitystä poliittisen työn välineenä.

    Puoluelehtien muutos

    Tiedonantaja on monella tapaa erilainen sanomalehti. Lehteä tehdään kovassa oikeistolaisessa hegemonisessa taistelutilanteessa. Vaikea taloudellinen tilanne on arkea kaikille kulttuuri- ja mielipidelehdille. Poliittiset lehdet kamppailevat olemassaolostaan. 2016 Vihreälanka muuttui sanomalehtiformaatista omien sanojensa mukaan täysveriseksi aikakauslehdeksi. Pian tämän jälkeen Demokraatti muuttui viikkolehdeksi 2017 ja Kansan uutiset muutti ulkoasuaan. Tiedonantajakin on joutunut sopeutumaan tilanteeseen. 2018 Tiedonantajasta tuli kuukausittain ilmestyvä tabloid-lehti.

    Meidän mediamme

    Kommunistisen lehden tekemisen perinteet poikkeavat porvarillisen lehden tekemisen perinteestä ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!