Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kosovon ero liittyy Naton laajentamiseen

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.2.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 6 / 8.2.2008

    ”Länsi-mielinen” ja ”Eurooppa-mielinen” Boris Tadic voitti ”äärikansallismielisen” ja ”Venäjä-mielisen” Tomislav Nikolicin Serbian presidentinvaalien toisella kierroksella. Vaikka voitto oli niukka ja vaikka myös Tadic julkisesti vastustaa Kosovon maakunnan eroa Serbiasta, USA, Nato ja EU näyttävät nyt epäilemättä Kosovon albaanijohtajille vihreää valoa maakunnan julistamiseksi itsenäiseksi. ”Itsenäisyys” tarkoittaa sitä, että Kosovosta tehdään USA:n, Naton ja EU:n epäitsenäinen vasallivaltio ja tukikohta. Asemaansa Euroopan johtavana huume- ja tyttökaupan käytävänä Kosovo tuskin menettää, pikemminkin vahvistaa.

    Yhtä vähän kuin lännen osallisuudessa Jugoslavian hajoamissotiin 1990-luvun alkupuolella ja Naton hyökkäyksessä Jugoslaviaan 1999 oli kyse ”humanitaarisesta” interventiosta, yhtä vähän Kosovon irrottamisessa Serbiasta on kyse maakunnan albaanienemmistön itsemääräämisoikeuden tunnustamisesta. Jugoslavian pirstominen oli ja Kosovon irrottaminen Serbiasta on kiinteä osa imperialismin laajempaa sotilaallista ”tiekarttaa”. Se oli ja on kiinteässä yhteydessä USA:n johtamiin sotiin Keski-Aasiassa ja Lähi-idässä. Ja se oli ja on kiinteä osa Naton laajentamista ja lännen taloudellisen ja sotilaallisen kontrollin varmistamista itäisessä Euroopassa.

    Tämän vuoksi USA:lla ja Natolla oli valmiit suunnitelmat pommittaa Jugoslaviaa jo ennen vuotta 1999. Monet eurooppalaiset poliittiset johtajat uskovatkin nyt, että USA käytti tarkoituksellisesti Jugoslavian pommituksia pystyttääkseen Kosovoon suuren tukikohtansa Camp Bondsteelin. Kuten yhdysvaltalainen eversti Robert L. McCure on todennut, Kosovo-operaatioiden ja tukikohdan suunnittelu alkoi ”kuukausia ennen kuin ensimmäistäkään pommia pudotettiin”.

    Yksi Camp Bodsteelin rakentamisen taustatavoitteista oli albanialais-makedonilais-bulgarialaisen öljyputkiprojektin AMBO:n suojaaminen. Öljyputken oli määrä kuljettaa Kaspianmeren öljyä bulgarialaisesta Burgasin Mustanmeren satamasta Adrianmerelle.

    Balkan on portti Euraasiaan ja myös Lähi-itään.. Vuoden 1999 hyökkäys auttoi pystyttämään USA:n pysyvän sotilaallisen läsnäolon eteläisessä Euroopassa. Se puolestaan palvelee laajempia USA:n johtamia sotia. Jugoslavia, Afganistan ja Irak olivat ne kolme näyttämöä, missä sotia käytiin ”humanitaarisen” savuverhon suojassa. Ilman yhtään poikkeusta kaikkiin kolmeen maahan rakennettiin USA:n sotilastukikohtia. Nyt suunnitellaan täyttä päätä uusia sotia nykyisten lisäksi. Tässäkin ”itsenäisellä ” Kosovolla on oma paikkansa.

    Kosovon ”itsenäistäminen” on myös ennakkotapaus muita suunnitelmia silmällä pitäen. USA:n imperialismi voisi käyttää ennakkotapausta hyväkseen pirstoakseen muiden itsenäisten valtioiden, muun muassa Kiinan ja Venäjän, alueita ja soveltaakseen brittiläisen imperialismin vanhaa hajota ja hallitse -strategiaa.

    Venäjän ja Kiinan hallitukset ovat molemmat vastustaneet Ahtisaaren suunnitelmaa, eivätkä vain solidaarisuudesta Serbiaa kohtaan vaan myös omista syistään. Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov on sanonut, että Naton voimistuminen itäisessä Euroopassa ja entisissä neuvostotasavalloissa on samanlainen alueellisen tunkeutumisen prosessi kuin se mitä Napoleon ja Hitler yrittivät karkeammin keinoin.

    Suomi tekisi viisaasti, jos se kategorisesti sanoutuisi irti USA:n, Naton ja EU:n Kosovo-puuhista eikä tunnustaisi maakunnan ”itsenäisyyttä”.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Yli 55 vuotiaat arvostavat laatua enemmän kuin hintaa. Akateemisen tutkimuksen mukaan myös eriarvoisuus eläkeläisten välillä on kasvanut. Kuva Etu.
    Teoria
    31.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläkeläiset eivät juokse tarjousten perässä – laatu ohittaa hinnan

    Erikoiskaupan liitto Etu ry:n vuoden 2025 kulutustutkimus murtaa sitkeän myytin: Hyvinvoivat suomalaiset eläkeläiset eivät ole alennusriippuvaisia.

    Kemissä vaadittiin sairaalan säilyttämistä täyden palvelun talona. Kuva: Tapio Siirilä.
    Uutiset
    30.10.2025
    Toimitus

    Kemiläiset ottivat ministeri Juuson vastaan mielenosoituksella

    Petra Packalén Tampere Hämeenkatu
    Kotimaa
    29.10.2025
    TA-Tampere

    Osuuspankit luomaan paikallista hyvinvointia

    SKP n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo katsoi Tanssii tähtien kanssa  ohjelmaa ja kirjoitti mielipidekirjoituksen. Kuva Jiri Mäntysalo.
    Mielipiteet
    29.10.2025
    Jiri Mäntysalo

    Kansa kärsii ja valtio turvaa rahat militarismiin

    Isyysvapaauudistukset ovat olleet osa laajempaa pyrkimystä edistää sukupuolten tasa arvoa ja hoivavastuun jakautumista. Kuva Unsplash.com.
    Uutiset
    28.10.2025
    Toimitus

    Miksi isien osallistuminen ei muuta perherakenteita?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon