Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kuollut mies kummittelee

    Arkiston arkiston artikkeli
    18.9.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 34/18.9.2009

    Aina syyskuun 11. päivän terrori-iskujen vuosipäivän tienoilla, aina kun USA:n sotatoimet jossain päin maailmaa sujuvat huonosti, sen miestappiot lisääntyvät ja sen valvomat huijausvaalit paljastuvat, aina kun täytyy muistuttaa terroristien vihasta Israelia ja USA:n Israelille alisteista politiikkaa kohtaan, aina silloin ilmestyy jollekin CIA:n valvomalle tv-kanavalle tai nettisivulle Osama bin Ladenin ääninauha–takavuosina jopa videonauha–vakuuttamaan USA:n ja muun maailman suuren yleisön siitä, että terrori-iskut järjestivät Osama ja al-Qaida, että ne vihaavat länsimaita ja että ne voivat iskeä uudestaan koska tahansa. Siksi on kannatettava sotaa Irakissa, Afganistanissa ja muualla.

    Niin tapahtui myös tänä vuonna 14. syyskuuta. Ja kuten ennenkin, ”Osaman” puhe tuki joka kohdassa USA:n virallisia tulkintoja ja syytöksiä ja ”osoitti” Charlie Sheenin ja muiden 9/11 totuusliikkeen aktivistien sekä terrori-iskujen uutta tutkintaa adressilla vaatineiden 80000 newyorkilaisen olevan väärässä.

    Yhä useammat tiedustelu- ja terrorismianalyytikot ja muutkin kriittiset ihmiset uskovat, että Osama on ollut kuolleena jo monta vuotta, että Osama-nauhat ovat väärennöksiä ja että länsivallat pitävät Osamaa ”elossa” saadakseen suuren yleisön tuen ”terrorisminvastaiselle sodalle”. Eli kuten entinen USA:n ulkomaantiedustelun virkailija ja kansainvälisten suhteiden professori Angelo M. Codevilla sanoi: ”Kaikki todisteet viittaavat siihen, että Elvis Presley on enemmän elossa tänään kuin Osama bin Laden.”

    Mutta Osama on käyttökelpoinen niin kauan kuin suuren yleisön enemmistö varsinkin USA:ssa uskoo hänen olevan elossa.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Globaalisti vietetään lauantaina 29. marraskuuta YK:n kansainvälistä Palestiinan solidaarisuuspäivää.

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!