Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Leikkauspolitiikan vastustaminen on Euroopan yhteinen kamppailu

    Kotimaa
    21.8.2015 - 8:49
    Tiedonantaja
    Veikko Koivusalo
    Sippo Kähmi käytti puheenvuoron Kansalaisten budjettiriihessä syyskuussa. / Veikko Koivusalo |

    Vaihtoehto EU:lle -tiedotuskeskuksen järjestösihteeri ja ay-aktiivi Sippo Kähmi on ollut alusta saakka mukana Joukkovoiman järjestelyissä. Kähmillä on kokemusta myös muutaman vuoden takaisesta Torikokous-liikkeestä, joka toi eurooppalaisen Occupy-torien liikkeen protestin Suomeen.

    Kähmin mukaan Joukkovoimassa on elementtejä, jotka Torikokous toi suomalaiseen joukkotoimintaan.

    – Yleiskokoukset, kansainväliset käsimerkit ja pyrkimys konsensukseen ikään kuin koeajettiin Torikokouksessa, mutta vasta Joukkovoimassa ne ovat jalostuneet kypsäksi toiminnan muodoksi. Ammattiyhdistysliikkeen ruohonjuuritaso on tullut voimalla mukaan, siinä näkyy myös Kriittisen ay-verkoston rakennustyön tulos, sanoo Kähmi.

    EMU ja talouskurisopimukset sementoivat leikkauspolitiikan

    Kähmin mielestä eurooppalaisen leikkausten ja talouskuripolitiikan vastaisen (”antiausterity”) liikkeen kannalta on erittäin merkittävää, että niin sanotuissa rikkaissa ja kehittyneissä pohjoismaissa, erityisesti kovaa linjaa euroryhmässä perinteisesti vetäneessä Suomessa, kansa vihdoinkin lähtee kaduille suurella joukolla. Kun suomalaiset marssivat lauantaina Helsingissä leikkauksia vastaan, Euroopassa ymmärretään heti, mistä on kysymys.

    Leikkauspolitiikan vastustaminen vain yhdessä maassa ei Euroopan unionin oloissa ole menestyksekästä.

    – Rahaliitto EMU ja sitä seuranneet talouskurisopimukset ovat sementoineet leikkaukset politiikan ja talouden rakenteisiin. Kamppailu näistä kysymyksistä on eurooppalaiselle työväenluokalle yhteinen, ja vaatii yleiseurooppalaisen liikkeen rakentamista, toteaa Kähmi.

    Kreikan tilanne on hänen mukaansa osoittanut, että vasemmistolaisen politiikan tekeminen ei ole mahdollista nykyisissä EU:n rakenteissa.

    – Demokraattisesti valittu Syriza-hallitus yritti neuvotella toisenlaista ratkaisua järjestelmän sisällä, mutta eurokraatit eivät suostuneet edes neuvottelupöytään. Vaihtoehdon kurjistamiselle on tultava jostain nykyisen EU-koneiston ulkopuolelta.

    Köyhien välisen vastakkainasettelun loputtava

    Kähmin mielestä tärkein Joukkovoima-verkoston piirissä syntynyt ajatus on, että köyhien välisen vastakkainasettelun on loputtava, eikä sitä sallita laisinkaan mielenosoituksessa tai sen keskusteluryhmässä.

    – Uusliberalismi on pyrkinyt ajamaan meitä erilleen, pätkä- ja vakiduunarit, veronmaksajat ja sosiaaliturvan saajat, kantasuomalaiset ja maahanmuuttajat, mutta tässä suhteessa vastakkainasettelun aika on ohi: meidän asiamme on yhteinen, vihollinen löytyy jostain aivan muualta.

    Toiminta jatkuu myös mielenosoituksen jälkeen. Joukkovoima kokoontuu seuraavan kerran yleiskokoukseen 21.9. Kupolilla, ja ympäri Suomea muodostuneet paikallisryhmät pitävät myös omia kokouksiaan.

    – On pidettävä huoli siitä, että elokuun mielenosoitus on vasta alkusoitto kurjistamispolitiikan vastaiselle kamppailulle Suomessa. Töitä riittää – mukaan tarvitaan jokaista! kehottaa Kähmi.

    www.joukkovoima.com


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Rauhanliikkeen toimijat ja ydinaseita vastustavat kansalaiset järjestävät perjantaina 13.

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    WHOn mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta. Kuva UN Women Marni Gilbert CCO 2.0.
    Uutiset
    8.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    WHO: Sukupuolittunut eriarvoisuus on rakenteellinen kriisi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!