Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Luokkakantainen lehti nousuun 70-luvun alussa

    Kotimaa
    20.2.2019 - 10:07
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja helmikuu 2019
    Tiedonantaja lehti saa lahjoituksen
    Tiedonantaja 27. toukokuuta 1981. SKP:n Etelä-Karjalan piirijärjestön edustajisto lahjoitti Tiedonantajalle edustajakokouksen aikana hienosti kuvioidun puurasian

    Selkeässä pääosassa Tiedonantajassa 70-luvun alkupuolella oli lakkotaistelut, joita Suomessa oli tuohon aikaan enemmän kuin koskaan. Uusi päätoimittaja Urho Jokinen aloitti vuoden alussa ja toimi pestissään lähes 15 vuotta. Toimitussihteerinä lehdessä toimi tuolloin Kari Jyrkinen. Lehti ilmestyi kerran viikossa ja joka numerossa ilmoitettiin useista ammattiliittojen ja -osastojen alkavista lakoista ja työläisten toiminnasta lakkotaisteluissa.

    Vuonna 1970 lehti juhlisti myös V. I. Leninin 100-vuotismuistopäivää ja julkaisi hänen kirjoituksiaan auttamaan osastoja ja opintoryhmiä opiskelussa. Torstaina 23. huhtikuuta ilmestyneen lehden kannessa miehen kuvan kera oli jykevä otsikointi: Lenin, puolue, vallankumous.

    Kansainvälisen kommunistisen liikkeen uutisia kerrottiin jokaiselta mantereelta, aina Australiasta Brasiliaan asti. Lehden kannessa nähtiin myös naistyöläisiä ja maaliskuun alussa jutut naisten taisteluista olivat pääosassa kansainvälisen naistenpäivän 8. maaliskuuta tiimoilta.

    Tiedonantaja 1/1970 perjantaina 9. tammikuuta

    ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Perustoimeentulotuki ei enää toimi lyhytaikaisena viimesijaisena turvana, vaan yhä useammalle kotitaloudelle siitä on muodostunut pysyvä osa arkea.

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!