Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Miksi Helsingin johto suojelee väärinkäytöksiä

    Arkiston arkiston artikkeli
    4.9.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 32/4.9.2009

    Helsingin Ylioppilasteatteri sai kaupunginvaltuustosta kertovaan näytelmään keväällä uuden roolihahmon, kun julkisuuteen nousivat sosiaaliviraston johtaja Paavo Voutilaisen 72000 euron kalustehankinnat. Sosiaalijohtajan toimista on tullut hämmästyttävine juonenkäänteineen sellainen ”tosi-televisiosarja” ja tragikomedia, jollaista tuskin kukaan käsikirjoittaja olisi keksinyt.

    Kaikki alkoi, kun Voutilainen valittiin johtajaksi vuonna 2006. Hän halusi edustavat tilat ja laittoi valmisteluun vuorineuvostason design-kalusteiden hankinnan. Toteutus jäi odottamaan Voutilaisen valinnasta tehdyn valituksen ratkeamista.

    Rahaa ökykalusteisiin, muttei peruspalveluihin

    Tämän vuoden maaliskuussa Voutilainen tilasi kalusteet Divaani-yhtiöltä kilpailuttamatta hankintaa. Samaan aikaan hän vaati sosiaalipalvelujen menojen karsimista, koska budjetti uhkasi ylittyä työttömyyden ja palvelutarpeiden kasvaessa.

    Kun SKP:n ja Helsinki-listojen valtuutettu Yrjö Hakanen nosti asian julkisuuteen ja vaati kilpailuttamatta tehdyn hankinnan perumista, sosiaalijohtaja selitti, että sitä ei tarvinnut kilpailuttaa. Sen jälkeen perustelut ovat vaihtuneet uusiin sitä mukaan kuin edelliset ovat paljastuneet vääriksi.

    Kun Voima-lehti kertoi viraston talouspäällikön varoittaneen ennalta hankinnan laittomuudesta, vieritti Voutilainen vastuun alaisilleen. Seuraavaksi hän vetosi sairastumiseen, vaikka hanke oli käynnistetty jo kaksi vuotta aiemmin.

    Hakasen tekemä valtuustoaloite, joka johti kaupungin sisäisen tarkastukseen. Se vahvisti hankinnan tapahtuneen lain ja sääntöjen vastaisesti. Kaupunginjohtaja Jussi Pajunen (kok) teetti kuitenkin oikeudellisella osastolla lausunnon, että kyse oli taiteellisista, tekijänoikeudellisista tai teknisistä syistä hankintalaissa sallitusta poikkeuksesta. Kun näitäkään perusteita ei löytynyt, teetti Pajunen uuden lausunnon, jonka mukaan vastuussa olikin Voutilaisen suunnittelussa konsulttina käyttämä julkkistoimittaja Hanna Sumari.

    Tämä johti taas sotkuun, koska Voutilainen oli ilmoittanut suunnittelijaksi Divaani Oy:n, suunnittelu oli hankittu kilpailuttamatta eikä siitä löytynyt mitään papereita. Sumari itse kiisti esittäneensä neuvoja hankintalain soveltamisesta. Lisäksi Helsingin Sanomat kertoi, että osaa kalusteista epäillään piraattituotteiksi.

    Konsulttirahoja kavereille

    Sisäinen tarkastus selvitti Hakasen aloitteesta myös Voima-lehden tietoja, joiden mukaan sosiaalijohtaja oli tilannut kilpailuttamatta konsulttipalveluja entiseltä työnantajaltaan Diakonissalaitokselta. Paljastui, että sosiaalijohtaja oli päättänyt maksaa Diakonissalaitokselle 240000 euroa romanikerjäläisten tilanteen kartoituksesta ja noin 30000 euroa asunnottomuusprojektista.

    Pajunen tuli taas apuun ja teetti oikeuspalveluilla lausunnon, jossa sosiaalityön kenttäkartoitus rinnastetaan hankintalakiesityksen perusteluista löytyneeseen kohtaan, joka koskee ”tiedeyhteisöjen, kuten korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten tutkimusohjelmia”. Projektissa ei kuitenkaan ollut yhtään tutkijaa ja jopa raportin esipuheessa todetaan, että se ei ole tutkimus.

    ”Helsingin tapa”?

    Sosiaalijohtajan tapaus sai elokuun lopulla, kun Hakasen aloitteesta asiaa selvittänyt sisäinen tarkastus kertoi, että kaupungin liikelaitos Palmian johtaja Antti Värtelä oli ostanut hankintalain ja lautakunnan päätösten vastaisesti toimistokalusteita noin puolella miljoonalla eurolla. Samaan aikaan Palmian karsii menoja kouluaterioissa, vammaiskuljetuksissa ja siivoojien palkoissa.

    – Onko johtajien omavaltainen ja tuhlaileva toiminta ”Helsingin tapa”? Tämäkö on syy siihen, että kaupunginjohtaja on suojellut Voutilaista? Mihin ovat unohtuneet valtuuston päättämät eettiset periaatteet, joiden mukaan kaupungin toiminnassa ei sallita minkäänlaisia väärinkäytöksiä, kysyy Hakanen.

    Hän ihmettelee myös kaupunginhallitusta, joka siunasi sosiaalijohtajan väärinkäytökset ja helsinkiläisten rahojen tuhlauksen. Samaan aikaan vanhustenpalvelun, lastensuojelun, terveydenhuollon ja muiden palvelujen menoja leikataan.

    Asian käsittely jatkuu syksyllä kaupunginvaltuustossa. Myös eduskunnan oikeusasiamies ja Helsingin rikospoliisi selvittävät sitä yksityisten kansalaisten tekemien ilmoitusten perusteella.(TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Nuorten arkea määrittää yhä useammin pelko toimeentulon menettämisestä.

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!