Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    NÄLKÄ imperialismin äärimmäisenä aseena

    Arkiston arkiston artikkeli
    2.5.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 18 / 2.5.2008

    Nälkäiset ihmiset ovat viime viikkoina mellakoineet kaduilla korkeiden ruoan hintojen takia. Näin on tapahtunut ympäri maailmaa – niin monissa maissa, että ne joiden talouspolitiikka on luonut tämän tilanteen, ovat todella huolissaan. Kun ongelmana oli vain nälkä, rikkaiden eliitti ei siitä juuri välittänyt. Mutta nyt kun ongelma nähdään ”yhteiskunnallisen epävakauden” lähteenä, maailmanmarkkinoita hallitsevat suuret ylikansalliset yhtiöt pelkäävät, että tilanne voi vakavasti vaikuttaa voittoihin.

    Maailmassa riittävästi ruokaa

    YK:n ruokaohjelma WFP julkisti huhtikuun puolivälissä raportin, jossa arvioitiin, että 800 miljoonaa ihmistä näkee nälkää joka päivä ympäri maapalloa ja aliravitsemus rehottaa. Monia selityksiä on annettu, miksi äkkiä niin monet ihmiset ovat ”ruokaturvallisuuden” suhteen niin hirveässä tilanteessa. Ja tämä niin monien lupausten jälkeen, joiden mukaan agrobisneksen ajama ”vihreä vallankumous” lopettaisi maailman nälän ikuisiksi ajoiksi.

    Jotkut viittaavat siihen, että valtava ja kasvava osa tuottoisaa viljelymaata tuottaa nyt satoa biopolttoainetta varten – toisin sanoen polttoaineen tuottamiseksi henkilöautoille, busseille ja kuorma-autoille sen sijaan että ruokkisi ihmisiä. Jotkut toiset sanovat sen johtuvan maapallon liian suuresta väestönkasvusta.

    Kuitenkin sama WFP:n raportti sanoo, että ruoantuotanto on kasvanut väestönkasvun myötä ja riittävästi ruokaa kasvatetaan ruokkimaan jokainen maailmassa. Silti sadoilla miljoonilla ei yksinkertaisesti ole varaa syödä. …

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Venäjän sotilaallis‑isänmaallinen kasvatus on viime vuosina muuttunut koko yhteiskunnan läpäiseväksi vallankäytön välineeksi.

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!