Veturinkuljettajat työtaistelutoimiin
Rautatiealan Unionin Helsingin veturinkuljettajien osasto ry:n sekä Riihimäen veturinkuljettajat ry:n lähiliikenteen veturinkuljettajat aloittivat tänään työtaistelutoimet, joilla protestoidaan VR:n tekemää sopimusrikkomusta sekä vakiintuneiden työehtojen yksipuolista muuttamista.
Kuljettajat ovat poissa tämän päivän -sekä huomisen työvuoroista ja palaavat töihin jälleen lauantaina. Rautatiealan Unionin omilla verkkosivuilla päätöstä perustellaan seuraavasti:
– VR voitti HSL-kilpailutuksen jättämällä alihintaisen tarjouksen luottamalla siihen, että VR pystyy polkemaan työehtoja, vakiintuneita käytäntöjä ja määräämään työtehtäviä tehtäväksi työntekijöiden vapaa-ajalle.
Riihimäen osaston puheenjohtajan Tommi Salmisen mukaan mielenilmaus on toki äärimmäinen ja viimeinen keino, mutta tässä kohtaa myös ainoa mahdollisuus.
– Eihän tämä hyvä asia ole meidänkään näkövinkkelistä ja asia tulee varmasti jakamaan mielipiteitä. Seistään kuitenkin sen takana, sillä tuloksettomia neuvotteluita asiasta on käyty jo niin kauan, hän harmittelee.
Oikeutta työntekijöille lähdetään hakemaan myös muun muassa joukkokanteen voimin. Liiton sivujen mukaan tässäkään asiassa ei ole jätetty työntekijöille muuta mahdollisuutta:
– Suomalainen oikeusjärjestelmä antaa vastuuttomalle työnantajalle yksipuolisen oikeuden tulkita sopimuksia uudelleen, jättäen työntekijöille ainoaksi mahdollisuudeksi hakea oikeutta valitettavien mielenilmausten ja raskaiden oikeusprosessien kautta.
Ratkaisun avaimien löytymiseen Salminen suhtautuu toiveikkain - mutta samalla varauksellisin mielin.
– Haluaisin uskoa, että saadaan tällä avattua uudet keskustelu- ja neuvotteluyhteydet, mutta tähän mennessä, mitä tuo firma on meidän kanssa harrastanut, ei ole päästy vielä lähellekään, Salminen pohtii.
– Tottakai toivomme, että keskusteluyhteydet aukeaisi ja päästäisiin yhteisymmärrykseen tulevaisuuden kannalta, sillä eihän tämä tilanne pidemmässä juoksussa ole millään tavalla kenenkään eduksi. Katsotaan nyt, miten nuo seuraavat neuvottelut etenee, hän lisää.
Tekijä
Kirjoittajan artikkelit
Kellokoskella asuva lauluntekijä/räppäri Mika Leminen alias MC Cepa on noussut viime vuosien aikana rap-skenen tietoisuuteen terävien punchliniensa sekä kantaaottavaan sävyyn maailmaa havainnoivien riimiensä voimin. Mutta mikä on sijaisräppäri–metodi?
Asenneilmapiiri kannabista kohtaan on muuttunut suotuisampaan suuntaan, mutta keskustelua varjostaa mielikuviin pohjaavat argumentit tai puhdas tietämättömyys. Dekriminalisaatioon tai laillistamiseen voisi suuntaa saada esimerkiksi keväällä päihdepolitiikkaansa uudistaneesta Saksasta. Tiedonantajan haastattelussa SKY ry:n puheenjohtaja Mika Luoma-aho.
Ikonisen näyttelijän Anneli Saulin uskomattomasta elämästä kertova dokumenttielokuva Annelin aika sai ensimmäiset silmäparinsa alkuvuodesta järjestetyillä DocPoint–festivaaleilla saaden yleisöltään lämpimän vastaanoton.
Syksyllä laajempaan levitykseen tulevan dokumentin ohjannut Saara Cantell on erityisen ilahtunut nuorilta tulleesta palautteesta.
- 1 / 4
- seuraava ›
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
Facebook sulki toimittaja Yrjö Hakasen tilin lähes vuosi sitten, ennalta varoittamatta ja antamatta mahdollisuutta valittaa asiasta. Siitä alkoi 11 kuukautta kestänyt kafkamainen prosessi, jossa Hakanen vaati tilinsä avaamista. Prosessi päättyi Hakasen voittoon: EU:n digipalveluasetuksen toimeenpanoa valvova viranomainen velvoitti Facebookia hallitsevan Meta-yhtiön palauttamaan Hakasen Facebook-tilin.
Suomen kommunistisella puolueella on kumpaankin kevään vaaliin oma vaaliohjelmansa. Kommunistien vaihtoehto lähtee siitä, että aletaan määrätietoisesti parantaa tavallisten ihmisten oloja. On parannettava pieni- ja keskituloisten taloudellista asemaa, lisättävä vaikutusmahdollisuuksia sekä laajennettava demokraattisia oikeuksia ja vapauksia. Tämä ei tapahdu itsestään, vaan vaatii aktiivista toimintaa kaikkien yhteiskunnan ahtaalle ajamien kanssa, sanotaan puolueesta.
Taiteen edistämiskeskus Taike päätti tänä vuonna jättää Tiedonantajan täysin ilman kulttuurilehtitukea. Tämä tarkoittaa, että Tiedonantaja on nyt täysin julkisten tukien ulkopuolella. Lehden talous nojaa yhä vahvemmin tilauksiin ja lukijoiden tukeen.