Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Omaishoitaja tekee viiden ihmisen työt

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.10.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 38 / 17.10.2008

    Suomessa on yli 300 000 omaishoitajaa, jotka toimivat pääasiallisena auttajana ikääntyneelle, pitkäaikaissairaalle tai vammaiselle lähiomaiselleen. Epävirallista läheisapua antaa yli miljoona suomalaista. Ilman omaishoitajia kotona hoidettavista lähiomaisista olisi laitoshoidossa arviolta 60 000.

    Kunnallisen omaishoidon tuen piiriin kuuluu vain murto-osa omaishoitoperheistä. Tuen piirissä olevan omaishoitajan palkka on huono, ja vapaapäiviä omaishoitaja onnistuu pitämään vain kaksi päivää kuukaudessa. Omaistaan hoitavan työ on raskasta, vaikka hoidettava onkin läheinen ja rakas. Vaikeuksien keskellä jaksaminen ja jaksamattomuus vuorottelevat.

    Omaishoitajia ei ole ennen totuttu näkemään mielenosoituksissa. Kerta se on ensimmäinenkin, kommentoivat omaishoitajat, jotka vaativat asemansa parantamista ja takuita arjessa jaksamiselleen mielenosoituksella keskiviikkona 15. lokakuuta eduskuntatalon edessä Helsingissä.

    – Jos sitovaa ja vaativaa omaishoitotyötä tekevän tilalle jouduttaisiin palkkaamaan kotiin hoitohenkilökuntaa, tarvittaisiin viisi hoitajaa. Yksi työntekijä aamuvuoroon, toinen iltavuoroon, kolmas yötyöhön ja kaksi tekemään viikonloppuja ja sijaisuuksia, huomauttivat mielenosoituksen järjestäneet omaishoitajien etujärjestöt, Omaishoitajat ja Läheiset -liitto sekä Pääkaupunkiseudun Omaishoitajat ja Läheiset.

    Omaishoidon tuki horjuu

    Mielenosoittajat kertoivat, että vapaan mahdollistavat tilapäishoidon järjestelyt ja muut omaishoitoa tukevat palvelut ovat edelleenkin puutteellisia, vaikka laki omaishoidon tukemisesta tuli voimaan vuoden 2006 alusta.

    Jos omaishoitajien jaksamisesta ei pidetä huolta, on edessä suuria ongelmia: tarvetta uusille hoitolaitoksille, hoitokustannusten jyrkkää kasvua ja hoitohenkilöstön puutetta. Tämä kaikki rasittaa veronmaksajien kukkaroa huomattavasti enemmän kuin omaishoidon tukeminen.

    – Kansantaloutemme joutuu kestämättömään tilanteeseen, jos nyt ei tehdä tarvittavia korjausliikkeitä, mielenosoittajat muistuttivat.

    Nyt tarvittaisiin vaalilupausten ja kauniiden sanojen sijasta kipeästi tekoja, mutta hallituksen terveiset eivät lämmittäneet ketään. Kokoomuslainen peruspalveluministeri Paula Risikko sysäsi vastuun omaishoitajien tilanteen parantamisesta sosiaaliturvan kokonaisuudistusta valmistelevalle Sata-komitealle.

    MARKO KORVELA

    * Omaishoitoa tukevan vetoomuksen voi käydä allekirjoittamassa osoitteessa http://www.

    adressit.com/omaishoitoperheet


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Sahra Wagenknecht jakaa mielipiteitä ja hiertää vasemmistossa niin Saksassa kuin laajemminkin Euroopassa. Hänet on leimattu putinistiksi Ukrainan sodan vastustajana.

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!