Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Siihen aikaan kun neuvostotiede Sputnikin kehitti

    Arkiston arkiston artikkeli
    28.9.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 35/2007

    Lokakuussa 1957 ihmiset kaikkialla maailmassa tuijottivat niska takakenossa yötaivaalle nähdäkseen neuvostotieteen ennenkuulumattoman ihmeen; maata kiertävän tekokuun eli Sputnikin Niskavaivat palkittiin, sillä siellä se todellakin lensi vilkkuen ja piipittäen. Avaruusajan alku oli koko ihmiskunnan merkkitapaus.

    Neuvostoliitto oli voittanut pahimman kilpailijansa USA:n avaruuden valloituksessa, sillä lännen suurvalta oli saanut aikaan vain muutamia epäonnistuneita yrityksiä matkalla avaruuteen. Voitto oli siten myös poliittinen, sillä näin mittava tieteen saavutus vakuutti ihmiset kaikkialla Neuvostoliiton dynaamisuudesta.

    Avaruuden kulta-aika

    osattiin hyödyntää

    Lenin-museo Tampereella on tarttunut kiintoisaan ja ajankohtaiseen aiheeseen, sillä 4. lokakuuta Sputnik I:n ensilennosta tulee kuluneeksi 50 vuotta. Tammikuun alkupuolelle asti oleva näyttely valottaa Sputnik I:n ja sitä seuranneiden avaruuslentojen faktoja, poliittisia heijastusvaikutuksia sekä sikäläisen avaruustutkimuksen historiaa.

    – Tausta oli vahva, sillä avaruustutkimus oli saanut alkunsa jo 1800-luvun Venäjällä. Kuuro itseoppinut tiedemies, kalugalainen opettaja Konstantin Edvardovits Tsiolkovski loi maan avaruustutkimuksen perustan, sanoo näyttelyn suunnittelusta vastannut tutkija, filosofian maisteri Iina Kohonen.

    Hän valmistelee Taideteollisessa korkeakoulussa väitöskirjaa Neuvostoliiton avaruusohjelman kuvallisesta esittämisestä 1950-1960-luvuilla. Niinpä Kohonen tietää mielenkiintoisia vaiheita Venäjän ja Neuvostoliiton avaruustutkimuksessa, melkoisen yllättäviäkin asioita.

    – Ihan aluksi Neuvostoliiton sisällä ei tajuttu Sputnikin valtavaa merkitystä poliittisessa kilpailussa. Siitä on esimerkkinä onnistuneen laukaisun jälkeisenä päivänä ilmestynyt Pravda, jossa Sputnikin lento oli vain yhtenä uutisena muiden joukossa ilman kuvaa, kertoo Iina Kohonen.

    Vasta lännen yleisen mielipiteen innostunut reaktio herätti vallanpitäjät, ja jo seuraavan päivän Pravdassa lennosta kerrottiin kuvien kanssa.

    – Vuosikymmenen loppu ja seuraava vuosikymmen olikin Neuvostoliitossa todellista avaruuden kulta-aikaa. Tieteen ja politiikan lisäksi avaruusmenestys hyödynnettiin kuvataiteissa, koulutuksessa ja myös kulutustavaratuotannossa, kertoo Iina Kohonen….

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kemissä vaadittiin sairaalan säilyttämistä täyden palvelun talona. Kuva: Tapio Siirilä.
    Uutiset
    30.10.2025
    Toimitus

    Kemiläiset ottivat ministeri Juuson vastaan mielenosoituksella

    Kemissä osoitettiin viikonloppuna mieltä terveyspalveluiden puolesta, kun ministeri Kaisa Juuso (ps) saapui paikkakunnalle.

    Petra Packalén Tampere Hämeenkatu
    Kotimaa
    29.10.2025
    TA-Tampere

    Osuuspankit luomaan paikallista hyvinvointia

    SKP n varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo katsoi Tanssii tähtien kanssa  ohjelmaa ja kirjoitti mielipidekirjoituksen. Kuva Jiri Mäntysalo.
    Mielipiteet
    29.10.2025
    Jiri Mäntysalo

    Kansa kärsii ja valtio turvaa rahat militarismiin

    Isyysvapaauudistukset ovat olleet osa laajempaa pyrkimystä edistää sukupuolten tasa arvoa ja hoivavastuun jakautumista. Kuva Unsplash.com.
    Uutiset
    28.10.2025
    Toimitus

    Miksi isien osallistuminen ei muuta perherakenteita?

    Tuomas Aslak Juuso on toiminut vuosina 2020–2025 alkuperäiskansojen koordinaatioelimen puheenjohtajana. Kuva Saamelaiskäräjät.
    Uutiset
    27.10.2025
    Toimitus

    Saamelaiskäräjät ottavat uutta tilaa YK:ssa –alkuperäiskansojen osallistumisoikeus vahvistuu

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon