Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Talouskriisi ja uuden sodan vaara

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.8.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 29/2007

    Muutamat valppaat tarkkailijat ovat ennustaneet Yhdysvaltain talouden romahtamista ja maailman kapitalismin talouskriisiä jo ainakin vuoden verran. Yleensä ottaen maailmalla ja varsinkin Suomessa on kuitenkin nukuttu ruususen unta näihin päiviin asti.

    Kunnes pörssikurssit viime viikolla alkoivat luisua yhä jyrkemmin alaspäin ympäri maailman, kun pelko yhdysvaltalaisten asuntolainojen aiheuttamista tappioista ei ottanut laantuakseen. Lasku ei keskittynyt millekään yksittäiselle sektorille, vaan osakkeet laskivat kautta linjan sijoittajien siirtäessä rahaa turvallisempiin kohteisiin tai paikkaillessa tappioitaan.

    Luisun aiheutti epävarmuus siitä, miten laajalle niin sanotuista subprime-asuntolainoista koottujen arvopapereiden aiheuttamat tappiot leviävät.

    Kriisin siemenet kylvettiin, kun köyhille, työttömille tai muuten luottokelvottomille yhdysvaltalaisille alettiin tyrkyttää asuntoluottoja markkinoiden piristämiseksi. Ottajia löytyi paljon, vaikka riskilainaajien korot olivat paljon tavanomaisia korkeampia. Subprime-luottoja myöntäneet pankit paketoivat asuntoluotot isoiksi velkakirjoiksi, jotka arvostetut luottoluokittajat luokittelivat investointikelpoiseen A-luokkaan ja joita myytiin suurin määriin sekä institutionaalisille että yksityisille sijoittajille. Velkakirjat lupasivat korkeita tuottoja. Tämän luottojärjestelmän luojat ja sijoittajat vain unohtivat, että järjestelmän perusta, köyhät ja luottokelvottomat lainanottajat, eivät koskaan ennenkään olleet selviytyneet veloistaan eivätkä selviydy nytkään.

    Kun luottoluokittajat vihdoin äkkäsivät ongelman ja varoittivat laskevansa riskilainoihin kytköksissä olevien velkakirjojen luottoluokituksia, puhkesi kriisi, joka globaalistui, pörssit lähtivät luisuun, luottopula yllätti, korot nousivat. 3 000 miljardia dollaria ”paloi” hyvin lyhyessä ajassa kansainvälisillä pörssi- ja velkakirjamarkkinoilla. Pääoman tuhoutuminen alkoi suurrahastojen konkursseilla. Kyse oli suursijoittajien ja pankkien investoinneista USA:n asuntomarkkinoilla.

    Viime viikon loppupuolella keskuspankit reagoivat tilanteeseen pumppaamalla markkinoille lisää rahaa. Euroopan keskuspankki pumppasi ensin 95 miljardia euroa ja sitten vielä 60 miljardia. USA:n keskuspankki Fed työnsi pankkijärjestelmään 35 miljardia dollaria markkinakorkoja halvempaa lainaa ja lupasi lisäksi varmistaa avomarkkinaoperaatioidensa avulla sen, että markkinoilla on riittävästi rahaa. Rahan pumppausta jatkettiin tämän viikon alussa. Osakekurssit pyrähtivätkin pumppauksen ansiosta nousuun, mutta kääntyivät saman tien loivaan laskuun Euroopassa ja jyrkkään laskuun USA:ssa. Aasian tärkeimmät pörssit päätyivät tiistaina jotakuinkin nollille. Kurssien lasku jatkui keskiviikkona.

    Elvytys kasvattamalla likviditeettiä lisää tunnetusti inflaatiopainetta. Samaan suuntaan vaikuttanee myös Fedin aikomus laskea syksyn aikana korkotasoa. Kyseessä on oravanpyörä, josta ei ole ulospääsyä eikä sitä voi pysäyttää.

    Riippumatta siitä, miten pörssikurssit heiluvat tästä eteenpäin, luottokriisi ravistelee koko maailman rahoitusjärjestelmää. USA:n subprime-lainat horjuttavat jatkossakin laina-, osake-, raaka-aine- ja muita markkinoita. Kriisi saattaa nostaa roimasti. myös viljan hintaa.

    Kannattaa muistaa, että ennennäkemätön pääomien tuho sähköisillä osakemarkkinoilla ei merkitse vain fiktiivisen pääoman ”haihtumista” ilmaan niin kuin vuoden 1998 romahduksessa kävi. Rahastot myyvät pois ympäri maailman suurfirmoihin sijoitettuja investointejaan. Sen seurauksena tähän asti elinvoimaisetkin yritykset voivat joutua vapaaseen pudotukseen ja jopa konkurssiin. Siitä taas voivat seurata palkkojen alentaminen ja suurtyöttömyys.

    Tärkeätä on muistaa sekin, että tällaisen katastrofaalisen prosessin keskipisteessä on pankkijärjestelmä, tarkemmin sanoen kansainvälisen kapitalismin ”sydän” USA ja sen ydin, pankki- ja luottojärjestelmä.

    USA:n luottokriisi heikentää entisestään dollarin kansainvälistä herruusasemaa johtavana reservivaluuttana ja öljyvaluuttana. Dollari on heikentynyt suurin piirtein Irakin sodasta alkaen ja sen arvo suhteessa euroon on aste asteelta pudonnut. Venäjä on pystyttänyt kauppajärjestelmän, jossa öljyä, kultaa ja viljaa voidaan ostaa ruplilla. Iran yritti pystyttää eurovaltaisen öljypörssin, mutta USA:n sanelemat YK:n pakotteet ja siihen liittyvä taloudellinen sodankäynti ovat toistaiseksi estäneet aloittamasta sitä. Mutta Iran on pyytänyt Japania maksamaan öljystään jeneillä, ei dollareilla. Brasilia ja Argentiina ovat bilateraalisessa kaupassaan hylänneet dollarin. Monet eurooppalaiset öljy-yhtiöt ovat lakanneet käyttämästä dollaria kansainvälisessä kaupassaan. Jne.

    Dollarin aseman heikentymisenkin takia luottokriisillä voi olla myös vakavia sotilaallis-poliittisia seurauksia. George W. Bushin ja Dick Cheneyn hallinto on pahassa kiipelissä kotimaassa ja häviön partaalla Irakissa ja Afganistanissa. Joidenkin arvioiden mukaan USA:n todellinen ykkösmies Cheney taustavoimineen voi etsiä ulospääsyä uudella sodalla Irania vastaan ja sotatilan julistamisella. Kumpaakin varten ovat jo presidentin direktiivi sekä muut käskyt ja suunnitelmat olemassa.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Saksalainen Deutsche Welle (DW) uutisoi 29.11.

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!