Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tiedonantaja on yhteinen lehti

    Arkiston arkiston artikkeli
    2.10.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja 36/2.10.2009

    Tampereen lauantainen Tiedonantajan 40-vuotisjuhla käynnistyi omalta osaltaan jo aamutuimaan lukijoiden ja tekijöiden yhteisellä tapaamisella. Toimituksen puolesta paikalla olivat päätoimittaja Erkki Susi sekä toimittaja Marko Korvela.

    Korvela listasi alkupuheenvuorossaan Tiedonantajan erityispiirteitä suhteessa muihin lehtiin.

    – Tiedonantaja on tuoreimman sloganinsa mukaisesti ”rohkeasti vasemmalla”, silloinkin kun se ei ole trendikästä.

    Pelkkä vasemmalla oleminen ei Korvelan mukaan kuitenkaan riitä.

    – Tiedonantajalle tärkeää on myös marxilainen näkökulma. Se tarkoittaa luokkakantaisuutta, yhteiskunnan tarkastelua yhteiskunnallisten suhteiden näkökulmasta. Se merkitsee myös materialistista lähtökohtaa sekä dialektiikan, ristiriitojen, konfliktien ja kriisien ymmärtämistä. Tämä ei ole aivan helppoa eikä yksinkertaista, mutta siihen Tiedonantaja silti pyrkii, sanoi Korvela.

    Lenin listasi aikoinaan Mitä on tehtävä? -tekstissään kommunistisen lehden tehtäviä, jotka Korvelan mukaan ovat edelleen ajankohtaisia.

    – Agitoinnista, propagoinnista ja organisoinnista korostuu tänä päivänä etenkin jälkimmäinen. Yhteiskunnallisia kamppailuja on kyllä olemassa kunnissa, työpaikoilla ja muuallakin, mutta ne ovat sirpaloituneita ja erillään toisistaan. Eräs lehden tehtävä on yhdistää näitä kamppailuja ja muutenkin tukea edistyksellisiä joukkoliikkeitä.

    Avoimesti vasemmistolainen ja poliittinen

    Tapaamisessa keskusteltiin Tiedonantajan tulevaisuudesta ja kehittämisestä. Moni Tiedonantajan levikkityötä tekevä oli sitä mieltä, että lehden räävi ja ilkeä arvostelu on vähentynyt. Monella voi silti edelleen olla ennakkoasenteita kommunistista lehteä kohtaan.

    Aikaamme kuvastaa myös, että avoin poliittisuus ei välttämättä kiinnosta ihmisiä. Korvelan mukaan Tiedonantaja ei halua tinkiä sen paremmin poliittisuudesta kuin vasemmistolaisuudestakaan vain lisää lukijoita haaliakseen: se ei ole lehden tehtävä.

    Lasse Nevalainen kertoi, miten hänen työpaikallaan Itellassa on aktiivisesti levitetty Tiedonantajaa. Hänen mukaansa moni on ollut positiivisesti yllättynyt, että Tiedonantaja yhä ilmestyy. Nevalainen kaipasikin työpaikoilla lisää näkyvyyttä lehdelle.

    Pirkko Turpeinen-Saari odotti näkevänsä Tiedonantajassa enemmän tavallisten ihmisten tarinoita, kodin ilmapiiriä. Moni toivoi muutenkin lisää kansan näkökulmaa.

    Keskustelussa todettiin, miten Tiedonantajan tapainen lehti, joka ei saa mainostuloja eikä puoluetukia, tarvitsee sekä avustavia kirjoittajia että levikkityöntekijöitä. Tiedonantaja on meidän kaikkien yhteinen, kollektiivinen lehti.

    Toimitus sai tapaamisesta monta konkreettista vinkkiä lehden sisällön kehittämiseen ja entistä paremman Tiedonantajan tekemiseen. Kiitokset kaikille! (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Globaalisti vietetään lauantaina 29. marraskuuta YK:n kansainvälistä Palestiinan solidaarisuuspäivää.

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!